Rusya KKTC’yi tanımaya hazırlanıyor iddiası

Eski Genelkurmay İç Güvenlik Müdürü Ünal Atabay Rusya'nın KKTC'yi tanıyacağını iddia etti.

Rusya KKTC’yi tanımaya hazırlanıyor iddiası

KKTC’yle ilgili gündeme bomba gibi düşecek iddianın sahibi Eski Genelkurmay İç Güvenlik Müdürü Ünal Atabay, bunun karşılığında Rusya’nın ince hesabının olduğunu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanımanın karşılığı Abhazya’yı Türkiye’ye tanıttırmak istediğini söyledi.

Sözcü’de yer alan habere göre, Atabay, coğrafi ve enerji kaynakları bakımından Doğu Akdeniz’in Suriye ile bütünlük sağladığını belirtti ve Rusya’nın planını ise şöyle açıkladı: “Suriye sahasındaki zenginliklerin, gerekse deniz yetki alanlarındaki enerjinin kullanılabilmesi için Rusya’nın KKTC’ye ihtiyacı bulunuyor. Bu noktada Türkiye ile iş birliği kaçınılmaz ve bir zorunluluktur. 

“Rusya, Suriye’de Türkiye ile olan pürüzlerin kalkması ve Doğu Akdeniz’de enerji alanında iş birliği yapması karşılığında KKTC’yi tanımak ve buna karşılık Türkiye’nin de Abhazya’yı tanımasını planlıyor. Böylece Rusya; KKTC’de askeri üs elde etmek ve ayrıca önümüzdeki süreçte Suriye’nin imar ve inşasında kullanılmak üzere Kıbrıs’ın Karpaz bölgesinde lojistik bir üs oluşturmak niyetinde. 

“Kaos, İran’dan Yemen’e ve Doğu Akdeniz’e, Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar uzanan eksende kendini gösterirken, başta ABD ve Rusya olmak üzere bölge dışı aktörler çeşitli bahanelerle sahada veya masada bu kavganın içerisinde bir şekilde yer alıyor.”