Onur Öymen, CHP'lilerin Barzani ziyaretini değerlendirdi

Emekli diplomat Onur Öymen, Veryansın TV'de Pankuş programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Afganistan'dan Kıbrıs'a kadar bölgede yaşananları değerlendiren Öymen, CHP heyetinin Kuzey Irak ziyaretini de yorumladı.

Onur Öymen, CHP'lilerin Barzani ziyaretini değerlendirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığında Kuzey Irak’a çalışma ziyaretine giden heyet, Erbil’de KDP Genel Başkanı ve eski Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani ve Bölgesel Yönetim yetkilileri ile bir araya geldi.

Bir dönem Dışişleri Bakanlığı müsteşarlığı da yapan, emekli büyükelçi Onur Öymen CHP heyetinin Kuzey Irak ziyaretini Veryansın TV'de değerlendirdi.

Öymen, Kuzey Irak'ta devlet içinde devlet oluşturulmaya çalışıldığını belirterek bizim Irak'ta muhatabımız Bağdat yönetimi olmalı dedi. Kuzey Irak'ta Irak merkezi hükümetinin fiilen olmadığını belirten Öğmen, Suriye'nin kuzeyinde kurulan PYD yapılanmasına da dikkat çekti. 

Geçmiş dönemlerde CHP'nin terör örgütü PKK'ya karşı tavrı olduğunu hatırlatan Öymen, 'bu gibi konularda çok dikkatli olmak gerekir' dedi.

Kendisinin CHP'nin Dış Politika Danışma Kurulu üyesi olduğunu belirten Öymen, bu ziyaretin Dış Politika Danışma Kurulu'na danışılmadan gerçekleştiğini söyledi. Kendisinin ziyareti basından öğrendiğini söyleyen Öymen, kurulun diğer üyelerinini de ziyaretten haberdar olmadığını söyledi.

Geçmiş yıllarda Talabani'nin Irak Cumhurbaşkanı seçilmesi üzerine Deniz Baykal'ı Irak'a davet ettiğini söyleyen Öymen, Deniz Baykal'ın en üst düzey davetleri reddettiğini söyledi.