'Oöööiiillll' krizi büyüyor... TRT'den AKP'li yazara çok sert 'FETÖ' yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken TRT ekranında çıkan “Oööööööiiiiiillllll” ifadesinin "FETÖ işi" olduğunu iddia eden Fuat Uğur, TRT'yi FETÖ ile mücadele etmemekle suçlamıştı. TRT'den Uğur'a gelen yanıtta, "Bazı sözde gazetecilerin yalan, itham ve iftiralarla TRT Kurumunu yıpratma çabaları karşısında hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtmek isteriz" denildi.

'Oöööiiillll' krizi büyüyor... TRT'den AKP'li yazara çok sert 'FETÖ' yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşurken TRT ekranında çıkan “Oööööööiiiiiillllll” ifadesiyle ilgili "TRT yöneticileri hafife alsalar da FETÖ denen örgütün her türlü alçaklığı gözünü kırpmadan yapar" diyen Türkiye yazarı Fuat Uğur, "Devlet, bürokrasideki ve üniversitelerdeki FETÖ yapılanmasını bitiremezse, Cumhur İttifakı 2023’e zor ulaşır" ifadesini kullanmıştı.

Uğur, bugünkü "Öööööllll! TRT’de yeni bir FETÖ klasiği mi?" başlıklı yazısında, "TRT yöneticileri hafife alsalar da FETÖ denen örgütün her türlü alçaklığı gözünü kırpmadan yapacağının unutulmaması gerekir. Üstelik bu kurumda FETÖ temizliği yapılamadı. Oysa çok iyi biliniyor ki 15 Temmuz’a kadar TRT’ye FETÖ kadroları dolduruldu" demişti.

TRT'den Fuat Uğur'a çok sert yanıt geldi. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye Gazetesi’nde 31.10.2020 tarihinde yayımlanan “TRT’de yeni bir FETÖ klasiği mi?” başlıklı sözde köşe yazısı iftiralardan oluşmaktadır.

15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesinin hemen ardından TRT Kurumu; 17-25 Aralık’tan itibaren Kurumdaki ilgili yöneticiler tarafından verilmiş olan kararlı mücadelenin sonucunda oluşmuş bilgiler doğrultusunda terör örgütü ile ilişkili personele dönük inceleme süreçlerini titizlikle yürütmüş ve FETÖ ile kararlılıkla mücadele etmiştir.

FETÖ’nün personel yapılanmasına ilişkin tüm deliller TRT tarafından anında ilgili makamlara intikal ettirilmiş ve idari olarak da gereği geciktirilmeden yapılmıştır.

Bugüne kadar FETÖ ile iltisaklı olduğu değerlendirilen 622 personel hakkında soruşturma açılmış, bunlardan 470’si TRT’den ihraç edilmiştir. Ayrıca, terör örgüt ile ilişkileri nedeniyle farklı şehir ve ülkelerden yaklaşık 800 kaşeli muhabirin de kurumla irtibatı kesilmiştir.

TRT, tüm TV ve radyo kanallarındaki yayınlarıyla FETÖ ile etkin bir şekilde mücadele etmiştir ve etmektedir. TRT, FETÖ’nün kirli yüzünü ortaya koyan özenle hazırlanmış ve tek tek yazılamayacak kadar çok haber, belgesel ve programla hem Türkiye hem de dünyada bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirmiştir.

TRT World’ün FETÖ yapılanmasını anlatan The Network isimli belgeseli 9 farklı dilde yaklaşık 30 ülkede gösterime sokulmuş, yazarlar ve siyasetçiler TRT organizasyonlarında FETÖ tehlikesini dünyaya anlatmıştır.

TRT Haber kanalında ekrana yansıyan “Oöööööööööiiiillllllllllllllllllllll” harflerine ilişkin üst seviyeden soruşturma başlatılmıştır. Bitmek üzere olan tahkikat, devletin ilgili birimleri ile iş birliği yapılarak yürütülmektedir.

Şunu tekraren vurgulamak isteriz ki; TRT’nin terör örgütü FETÖ ile mücadelede hep kararlı bir duruşu olmuştur ve bu kararlılığı güçlü bir şekilde devam etmektedir.

Bütün bu gerçeklere rağmen, bazı sözde gazetecilerin yalan, itham ve iftiralarla TRT Kurumunu yıpratma çabaları karşısında hukuki haklarımızın saklı olduğunu belirtmek isteriz.

TRT, FETÖ ile mücadelede devletin ilgili organları ile iş birliği içinde üzerine düşeni büyük bir kararlılıkla yapmıştır ve her zaman yapacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz."