Opera sanatçısı Erol Uras vefat etti

Opera sanatçısı Erol Uras, 85 yaşında vefat etti. Sanatçının vefat haberi T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı sosyal medya hesabından duyuruldu.

Opera sanatçısı Erol Uras vefat etti

 Opera sanatçısı Erol Uras, dün akşam vefat etti. 85 yaşındaki sanatçının cenazesi, kılınacak namazın ardından Anadolu Kavağı Mezarlığı'nda bugün toprağa verilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Opera tarihimizin en önemli tenorlarından Erol Uras'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah'tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyoruz. Sanat camiamızın başı sağ olsun" denildi. 

Devlet Opera ve Balesi de sosyal medya hesabından, Erol Uras'ın bu sabah Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahnesi'nde Türkiye'nin tüm Opera ve Bale Müdürlükleri'nin katılımıyla anıldığını belirterek bir paylaşım yaptı. Paylaşımda, "Ülkemizin en önemli opera sanatçılarından İstanbul Devlet Opera ve Balesi emekli solist sanatçısı tenor Erol Uras'ı kaybetmenin derin acısını duyuyoruz. Bu acı günde Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü olarak Ankara Devlet Opera ve Balesi Sahnesinde bu sabah ülkemizin tüm Opera ve Bale Müdürlüklerinin müdür düzeyinde katılımıyla Türk operasına büyük hizmetler sunan duayen sanatçımızın aziz hatırasını saygıyla andık. Dünya çapında bir ses ve müstesna bir tenor olan, hem opera sanatçısı hem de eğitmenliğiyle çok başarılı bir kariyere ve sevecen bir kişiliğe sahip Erol Uras için Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmenimiz Murat Karahan ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan birer konuşma yaptı" ifadeleri kullanıldı.

EROL URAS KİMDİR?

Türkiye’nin en önemli opera sanatçılarından biri olan Erol Uras, 1962’de korist olarak İstanbul Şehir Operası'nda görev aldı ve ardından 1965’te solist oldu. Uras burada 1970’e kadar baş tenor olarak görevini sürdürdü. 1980’de Deutsche Oper Berlin’de söyleyen Uras, pek çok ünlü orkestra şefi ve Leyla Gencer’le opera eğitimini sürdürdü.

Hem yurt içi hem de yurt dışında opera, resital, senfonik konser ve oratoryo performanslarında yer alan Erol Uras, Othello, Aida, Il Trovatore, André Chénier, Turandot, Carmen, Maça Kızı, Cavalleria Rusticana ve I Pagliacci gibi 30’u aşkın eserde başrol seslendirdi.

Pek çok kayıt çalışmasına ve prömiyere imza atan tenor, İstanbul Devlet Operası’ndaki görevinden 2003’te emekli oldu ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde öğrenciler yetiştirdi.