Oral Çalışlar’dan CHP’nin Kürt açılıma destek

CHP'nin başlattığı Kürt açılımı ve görevden alınan HDP'lilere destek kampanyası liberal yazar Oral Çalışlar'ın takdirini kazandı.

Oral Çalışlar’dan CHP’nin Kürt açılıma destek
( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )\n

AKP’nin “Kürt açılımı”nın “akil adamlarından” ve kapatılan Taraf gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Oral Çalışlar, CHP’nin Kürt sorununa yaklaşımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu akşam NTV canlı yayınında konuşan Çalışlar, CHP içindeki ‘ulusalcıların’ sessizliğine de dikkat çekti. Görevden alınan HDP’li belediye başkanlarına destek çıkan Ankara ve İstanbul Barosu da Oral Çalışlar’dan aferin aldı. İşte Çalışlar’ın açıklamaları:

TÜRKİYE SİYASETİNDE DEĞİŞİKLİK

“Yeni bir durum yaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, 31 Mart seçimlerinden bu yana Kürtlerle değişik bir ilişki içine girdi. İlk kez Kürt meselesinde Kılıçdaroğlu seçim öncesi ‘Kürt kanaat önderleri’ adı verilen bir toplulukla buluştuğunda ‘Kürtçenin ‘resmi dil’ olarak kabul edilebilmesini Meclis’e getirebileceğini’ söyledi. Çok ileri bir şeydi. Bu yeni bir durum. Bu durum İmamoğlu’nun Diyarbakır’a gidişiyle dahada ileri aşamaya sıçradı, kayyumlara gösterilen tepki nedeniyle. Ben bunu Türkiye’deki siyasette yeni bir değişiklik olarak yorumluyorum. Daha önce ‘ulusalcı’ diyebileceğimiz kesimler Kürt mesesinin çözümünde yatkın davranmadılar. Daha çok AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan cesur adımlar attı. Bu meseleyi çözebilmek için elini taşın altına koydu. CHP ve ulusalcıların etkin olduğu Ankara ve İstanbul Barosu, tarihlerinde ilk defa tavır aldılar. Şimdiye kadar bu konularda fazla ses çıkarmazlardı. Bu tür yayın yapan organlarda yeni sesler çıkmaya başladı.

AK Parti şöyle bir hesap mı yaptı, ‘Biz kayyum meselesinde HDP’ye yüklenince CHP ona sahip çıksın. O zaman CHP içerisindeki ulusalcı güçler harekete geçsin ve Kürt meselesinde CHP’nin içi karışsın. Fakat verdiği sonuç tersi oldu. Ekrem İmamoğlu’nun Kürt meselesine sahip çıkan tavır alması yeni bir durum. Daha sonraki dönemde Erdoğan veya başka bir siyasetçi bu meseleyi çözmek istediğinde pozitif bir durum çıkar ortaya.”

CHP’den ‘açılım’ hamlesi
İmamoğlu HDP ziyaretini böyle savundu: Aynı gemideyiz
İmamoğlu HDP ile ittifaka Atatürk’ü alet etti