Ordu'da doğa katliamı

Ordu Ulubey Güzelyurt Mahallesi'nde faliyet gösteren Gürses Madenciliğe ait Çakıl Ocağı'nın yaptığı uygulamalar mahalle sakinlerinin tepkisine yol açtı.

Ordu'da doğa katliamı

Ordu Ulubey Güzelyurt Mahallesi'nde Çakıl Ocağından çıkan toz bulutlarının mahallede sakinleri nefes alamaz duruma getirmesi bölgede yaşayanlar tarafından tepki topladı.

Son yıllarda Türkiye’nin en önemli çevre sorunlarının başında gelen taş ocaklarının yeraltı suları, tarım ve yaşam alanlarına verdiği
zararları ele alan kapsamlı raporlar uzmanlar tarafından hazırlandığını aktaran Mesudiye Sevdalıları adlı grup bu doğa katliamına dur denmesi için uzman raporu paylaştı.

Rapora göre Türkiye genelinde sayıları on binlerle ifade edilen açık taş ocağı işletmeciliği, deprem etkisi yaratan patlatmalarla yeraltı sularını yok ederken, çıkardığı toz ile döllenmeyi önleyerek meyve ağaçları ve tüm bitkileri verimsizleşmesine, balıkların ölümüne neden oluyor. Taş ocaklarının orman ve su üretim alanlarıyla yerleşim yerlerinin uzağında ve ağaçlandırılamayacak kayalık arazilerde açılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar ise, “taş ocağı işletmelerinde üretim ve sürdürülebilirlik ancak böyle sağlanabilir" ifadelerini kullanmaktalar.