Org. Saygun, Erdoğan'ın dünürü ve KHK'lı profesörü buluşturan düğün

Balyoz kumpasının hedefi olan Org. Ergin Saygun'u ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünürü Özdemir Bayraktar'ı hayata bağlayan Prof. Dr. İhsan Bakır'ın 15 Temmuz'dan sonra KHK ile görevinden atıldığı belirtildi. Kripto FETÖ'cüler tarafından hedef alındığı iddia edilen Prof. İhsan Bakır'ın görevine tekrar iade edildiği öğrenildi.

Org. Saygun, Erdoğan'ın dünürü ve KHK'lı profesörü buluşturan düğün

Sözcü yazarı Aytunç Erkin, Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan'ın yeni çıkan "Metastaz 2: Cendere" kitabından yer alan ilginç olayı köşsine taşıdı.

Yazısının satır başları şöyle:

"O gece herkes öyle bir eğleniyordu ki… O kadar anlamlı bir yıl dönümüydü ki… Öyle çok insan uzaklara dalıp bakıyordu ki… Bir düğünden fazlasıydı. Avukat Vasfi Sedat Küçükyılmaz gözleri hafif dolu kalktı ayağa. Özdemir Bayraktar'ın elinden tuttu, Ergin Saygun'un yanına gitti. Üçü de bir masaya yöneldi. Masada oturanın adı İhsan Bakır'dı. “Hey gidi, nereden nereye” denildi. Evet, nereden nereyeydi...

SAYGUN AMELİYATA ALINIR

Tarih: 11 Şubat 2011… Yer: Silivri/İstanbul…

O gün Balyoz kumpasının 14. celsesi görüldü. 163 subay için toplu tutuklama kararı o salonda, Silivri'de, İstanbul'da alındı. Takvim yaprakları 17 Temmuz 2012'yi gösterdiğinde Silivri'de bağırışlar yükselmişti. Cezaevinde fenalaşan Org. Ergin Saygun hızlı bir şekilde hastaneye yetiştirildi. Saygun için artık Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi günleri başlamıştı. Ancak durumu gün geçtikçe kötüye gidiyordu. Acil kalp ameliyatı olması gerekiyordu. Ancak kimse yanaşmıyor ve ne acıdır ki Saygun'u hayatta tutmaya doktorlar korkuyordu. Fethullahçılar'dan çok korkuluyordu. Bir doktor inisiyatif almaya karar verdi.

ERDOĞAN'A TELEFON

O zaman doçent olan İhsan Bakır, o zaman Başbakan olan Tayyip Erdoğan'a ulaştı, durumun ciddiyetini aktardı. ‘İzin' çıktı. Doktor İhsan Bakır hayata tutundurduğu sırada, yani ameliyat masasında, Saygun'un tahliyesi de çıktı. Ve çok çarpıcı bir sürpriz yaşandı. Başbakan Erdoğan ‘kendisine darbe girişiminde bulunmakla' suçlanan Ergin Saygun'u 9 Şubat 2013'te hastanede ziyaret etti. Ölümden dönen komutanın elini tuttu… Kuşku yok ki bu ziyaret ve o anların fotoğrafı Fethullahçılara da bir mesajdı. Kavga savaşa doğru evriliyordu.

BAYRAKTAR'I DA O KURTARDI

2016'nın 11 Mart'ı… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi için heyecanlı bir gündü. Kızları Sümeyye Erdoğan nişanlanacaktı. Damat adayı Selçuk Bayraktar'dı. Erdoğan Ailesi tam İstanbul Kısıklı'daki evlerinden nişanın yapılacağı Tarabya Huber Köşkü'ne gideceklerdi ki, kötü haber geldi. İddia o ki; dünür Özdemir Bayraktar kalp krizi geçirmişti. Hastaneye kaldırılan Bayraktar'ın kalpten çıkan aort damarı tansiyon nedeniyle yırtılmıştı, acilen ameliyata alındı… 2 saat süren ve başarıyla sonuçlanan ameliyatı yapan kimdi dersiniz? Kalp cerrahı Prof. Dr. İhsan Bakır.

DÜĞÜNDE BULUŞTULAR

Sonra ne mi oldu? Prof. Bakır, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından KHK ile FETÖ'den ihraç edildi. O ihraçtan birkaç ay sonra, 11 Şubat 2017'de… İstanbul'da bir düğünde çok çarpıcı bir buluşma gerçekleşti. Ergin Saygun'un kızı Ece evleniyordu. Davetliler arasında, Saygun'un TSK'ya İnsansız Hava Aracı (İHA) geliştirme sürecinde tanıştığı Özdemir Bayraktar da vardı. Bayraktar daha Erdoğan'ın dünürü olmamışken Balyoz tutuklularına destek vermişti ve onların cezaevinde haksız yere tutulduğunu bilen biriydi. Ve hem Ergin Saygun'u hem Özdemir Bayraktar'ı hayatta tutan doktor İhsan Bakır da düğüne katılmıştı.

GÖREVİNE İADE EDİLDİ

Yani… Bir dönem FETÖ'cülerin hedefi olup hapis yatan Saygun… Saygun'un “devirmekle” suçlandığı Erdoğan'ın dünürü Bayraktar… Ve o iki ismi hayata döndüren, FETÖ şüphelisi Bakır bir aradaydı. Yakın Türkiye tarihinin en çarpıcı anlarından biriydi yaşanan. Ve o buluşmadan yaklaşık 1,5 ay sonra… Resmi Gazete'de bir iade kararnamesi yayımlandı. Buna göre; daha önce yayımlanan KHK'lar ile kamudan ihraç edilen 416 personel görevlerine iade edildi. İşte o listenin 27'nci sırasında bir profesör vardı. İhsan Bakır görevine iade edilmişti. Hep kötü bitecek değil ya. Devlet “yanlış yaptık” deyip aldığı karardan geri dönüyordu. Çünkü… ‘Kripto FETÖ'cüler, Prof. İhsan Bakır'ı hedef almıştı!"