Ortak tatbikata bir gün kala... Çatışmanın hedefi iki proje!

Ermenistan'ın saldırıları üzerine ısınan sınır hattında Türkiye ile Azerbaycan kritik bir askeri tatbikat yapacak. Tatbikatla Ermenistan'a güçlü bir mesaj verileceğini belirten Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, çatışma durumunun körüklenmesinde TANAP ve Demir İpek Yolu projelerini engelleme çabasının yattığını söyledi.

Ortak tatbikata bir gün kala... Çatışmanın hedefi iki proje!

Azerbaycan’da yapılacak ortak askeri tatbikatlara katılacak Türk Silahlı Kuvvetleri personeli için karşılama töreni düzenlendi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki askeri işbirliği anlaşmasına göre, yıllık plana uygun olarak Azerbaycan'da kara kuvvetleri ve hava kuvvetlerinin katılımıyla geniş kapsamlı askeri tatbikatlar yapılacak. Ortak tatbikatta, iki ülkenin askerleri, zırhlı araçları, topçu birlikleri, askeri uçakları ve hava savunması sistemleri yer alacak.

Türkiye gazetesinin aktardığına göre, tatbikatlar 1-5 Ağustos'ta kara birliklerinin katılımıyla Bakü ve Nahçivan'da, 29 Temmuz-10 Ağustos tarihleri arasında ise askeri uçakların katılımıyla Bakü, Nahçivan, Gence, Kürdemir ve Yevlah şehirlerinde düzenlenecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın son dönemlerdeki saldırgan tutumu ve Azerbaycan’da yarın Türkiye ile ortak düzenlenecek tatbikata ilişkin açıklamalarda bulundu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın geçen hafta gerçekleştirdiği saldırının altında yatan nedenin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) ve Demir İpek Yolu Hattı projeleri olduğunu ifade etti. Hacıyev, yarın Bakü’de, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri ortaklığında gerçekleştirilecek askeri tatbikatın önemine vurgu yaparak “Düşman hedefleri nasıl etkisiz hale getiriliyor, bu tatbikatta anlayacağız” dedi.

12 Temmuz’da Azerbaycan sınırına yakın Tovuz köyüne, Ermenistan tarafından provokatif bir saldırı düzenlendiğini hatırlatan Hacıyev sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu Ermenistan tarafından her zaman yapılan ve daha önceden planlanmış bir provokasyondur. Ermenistan saldırısının iki nedeni var. Birincisi, Azerbaycan devletine ait ve günümüzde Ermenistan işgali altında bulunan Karabağ konusunda diretmek. İkincisi de Ermenistan bölgede yeni bir tartışma konusu oluşturuyor. Bununla beraber Ermenistan, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü üye ülkeleri tarafından destek görmek istiyor. Bir başka boyut ise Ermenistan, TANAP ve Bakü-Tiflis-Kars güzergahında bulunan Demir İpek Yolu projelerine karşı tehdit oluşturma isteme çabasıdır. Türkiye-Azerbaycan’ın başlattığı TANAP projesi Ermenistan’a 33 km uzaklıktadır. Ermenistan’ın bölgedeki saldırılarını arttırma çabalarının amacı bölge için önem teşkil eden TANAP projesine karşı oluşturulan çirkin bir maksattan başka bir şey değildir. Ancak Ermenistan, tüm bu çirkin emellerine karşı başarılı olamadı.

'BÖLGE GÜVENLİĞİ SARSILIYOR'

Azerbaycan bölgede barış ve istikrar isteyen bir ülke. Bizim anlayışımızda gerginlik ve problem yaratma çabası yoktur. Ermenistan emellerine ulaşamadı. Bunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Sınırda Ermenistan tarafından düzenlenen saldırıda şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerim. Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, maceraperest Ermenistan’a çok iyi bir şekilde cevap vermiştir. Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki yaşanan münakaşa bölgesel tehdit oluşturmaya devam ediyor. Bölgede yer alan ülke olarak, diyoruz ki Ermenistan’ın bu saldırgan tavırlarına karşı bölgedeki diğer ülkeler de zamanında müdahale etsin ki, bölgesel barış sağlansın. Rusya’nın endişesini anlıyoruz ancak, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü üye ülkeleri Ermenistan’ın saldırgan tutumuna yönelik seslerini çıkarmasını diliyoruz. Bu endişeyi kardeş Türkiye de taşıyor. Bizler kardeş Türkiye’nin Azerbaycan devletinin yanında olduğuna bir kez daha şahit olduk. Bu vesileye ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türkiye Dışişleri Bakanı’na, Türk ordusuna ve Türk halkına bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye ile bir millet iki devlet olduk. Bölgede bu tip hadiseler, bölge güvenliğini sarsmaktadır. Bu konuda Ermenistan’a büyük sorumluluk düşmektedir.”

TÜRKİYE SİGORTADIR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Hacıyev, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de günden güne gelişen etkisiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye artık birçok konuda küresel güç haline gelen aktif bir ülkedir. Türkiye aynı zamanda birçok bölgede sulh sağlayan büyük bir devlettir. Türkiye’nin her alanda elde ettiği başarı Azerbaycan’ı gururlandırmaktadır. Aynı zamanda sevindirmektedir. Türkiye bölgesel ve küresel ölçekte güven ve barışın sigortasıdır. Güçlü Türkiye’nin güttüğü siyasi ve askeri politika sayesinde terör örgütü DEAŞ gibi terör unsurları ağır bir darbe almıştır. Türkiye Balkanlar’da, Türkiye Kafkaslar’da, Türkiye Avrupa’da… Türkiye gerçekten birçok bölgede barış ve istikrarın sağlanması için ciddi şekilde mücadele vermektedir.”

'TATBİKAT DÜŞMANLARA GÜÇLÜ BİR MESAJ VERMEKTEDİR'

Azerbaycan ve Türk askerlerinin katılımıyla yarın Azerbaycan'da gerçekleştirilecek geniş kapsamlı ortak askeri tatbikata ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Hacıyev, “Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin kurulmasında kardeş Türkiye’nin büyük rolü olmuştur. İki ülkenin askeri işbirliği bölgedeki barışa hizmet etmektedir. Bu askeri tatbikatlar Türkiye-Azerbaycan ortaklığının gücünü ve iki ülkenin beraberliğini göstermektedir. Birinci Dünya Savaşı’ndan yorgun çıkan Türkiye devleti buna rağmen Azerbaycan’a askeri destek gönderdi. Bunu asla unutamayız. İşte bu eminim ortak düşmanlarımıza verilen en kuvvetli mesajdır. Ermenistan’ın aklıselim davranmaya ihtiyacı var. Ermenistan’ın şuan ki yürüttüğü siyaset, Ermenistan’ı ve halkını uçuruma sürüklemektedir.  Ermenistan bu şekilde gidemez. Ermenistan’ın Türkiye üzerinde hain emelleri bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Azerbaycan topraklarına karşı da işgal çabaları var. Bu kabul edilemez. Ermenistan komşu ülkeleriyle insan gibi yaşamayı başarmalıdır. Tatbikat düşmanlara güçlü bir mesaj vermektedir. Tatbikat en iyi şekilde gerçekleşecek. Düşman hedeflerinin nasıl vurulduğunu bu tatbikattan anlayacağız. İki ülke ordusunun yardımlaşma örneğinin sergilendiği güçlü bir tatbikat olacak” diye konuştu.