Ortalığı karıştıracak skandal fotoğraf... ABD’li ve İsrailli yetkililer Türk topraklarını Yunanlara verdi!

ABD ve İsrail üst düzey yetkilileri, birlikte verdikleri fotoğrafta bir skandala imza attı. ABD’nin İsrail Büyükelçisi Jonathan Shirer ve İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’in bir ziyarette verdikleri fotoğrafın arkasında bulunan haritada Bozcaada ve Gökçeada Yunanistan’a ait gösterildi. Yunan basını da bu skandalı yeni skandal ifadelerle okuyucularına aktardı.

Ortalığı karıştıracak skandal fotoğraf... ABD’li ve İsrailli yetkililer Türk topraklarını Yunanlara verdi!

HASAN ULUÖZ / VERYANSIN TV

Doğu Akdeniz ve Ege’de son dönemlerde yaşanan gelişmelere ABD ve İsrailli yetkililerinden ortak bir hamle yapıldı. ABD’nin İsrail Büyükelçisi Jonathan Shirer dün İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz’i makamında ziyaret etti.

ABD’nin İsrail Büyükelçisi Shirer, ziyaret sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail Enerji Bakanı Steinitz’e ev sahipliği ve "Temiz Enerji Finansmanı Görev Gücü aracılığıyla ABD-İsrail işbirliğinin verimli müzakereleri ve diğer önemli bölgesel enerji güvenliği konuları için” teşekkürlerini iletti.

SKANDAL HARİTA

Paylaşımda bir de fotoğraf yer aldı. İki yetkilinin bulunduğu fotoğrafın arkasında ise bir harita yer aldı. İsrail-Avrupa Doğalgaz boru hattının gösterildiği haritada Ege denizinde bulunan adalar da yer aldı. Haritada Gökçeada ve Bozcaada’nın Yunanistan toprakları olarak gösterildiği görüldü.

Skandal paylaşım Yunan basınından da destek gördü. ‘Greekcitytimes’adlı haber sitesinde yapılan haberde “Bozcaada ve Gökçeada’nın Yunanistan’a ait olduğunu gösteren haritanın önünde İsrailli bakan ve ABD’nin Yahudi Devleti Büyükelçisi aynı fotoğrafta yer aldı” ifadesi kullanıldı.

Haberde iki ada ile ilgili de skandal ifadeler yer aldı. Haberde, “Yunanistan’ın iki adayı özgürlüğe kavuşturduktan ve Kasım 1912 ila Eylül 1921 tarihleri arasında yönetmesine rağmen Batılı güçlerin iki adanın Lozan Antlaşmasıyla yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ne devredilmesi gerektiğine karar verdiler” denildi.

TÜRKİYE TECAVÜZCÜLERİ GETİREREK YUNANLARI KAÇIRMIŞ(!)

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Lozan Antlaşması uyarınca iki ada da o zamanki Yunan nüfusunun çoğunluğunu barındıracak şekilde özerk olmalıdır. Ancak 26 Haziran 1927 tarihli ‘Medeni Kanun’ (Mahalli İdareler Kanunu) yasasından kısa bir süre sonra Lozan Antlaşmasına aykırı olarak Gökçeada ve Bozcaada’daki Yunanlılara verilen haklar kaldırıldı.

Gökçeada’ya katil ve tecavüzcüleri barındıran bir açık cezaevi inşa edilerek Yunanlıların büyük bir kısmını ya Yunanistan’a ya da yurtdışına kaçmaya zorladılar.

Türkiye adadaki Yunan nüfusunu azınlık haline gelmesi için sömürgecileri Anadolu’dan bu iki adaya taşıdı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından hazırlanan bir raporda Türk Hükümetinin Lozan antlaşması ve Uluslararası İnsan Hakları antlaşmalarına aykırı olarak Yunan toplumunun Gökçeada ve Bozcaada üzerindeki haklarını reddettiği sonucuna vardı.”