Oruç Reis kararına Amiral Cem Gürdeniz'den tepki: Ciddi geri çekilmedir!

Oruç Reis'in Mavi Vatan'daki faaliyetinin Antalya Körfezi'yle sınırlandırıldığı iddiasına Amiral Cem Gürdeniz'den tepki geldi. Gürdeniz, "Yeni Navtex ilanı Doğu Akdeniz yetki alanlarımızda Yunanistan, AB ve ABD lehine ciddi bir geri çekilmedir" dedi.

Oruç Reis kararına Amiral Cem Gürdeniz'den tepki: Ciddi geri çekilmedir!

AB liderler zirvesi öncesi limana çekilen sismik araştırma gemimiz Oruç Reis'in çalışma alınının Akdeniz Körfesi olarak sınırlandırıldığı iddia edildi. Yunanistan'ın bu kararı olumlu karşılandığı Alman basınında haber olmuştu.

Alman yayın organı Deutsche Welle, "Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırma kararını olumlu karşıladı" ifadelerini kullandı. Yunanistan Göç Bakanı Yorgo Kumutsakos'un da Skai televizyonuna yaptığı açıklamada "Bu olumlu bir gelişme" dediği öğrenildi.

Gelişmeyi değerlendiren Amiral Cem Gürdeniz, kararın çok yanlış olduğunu vurguladı.

Gürdeniz yaptığı değerlendiremede şu ifadeleri kullandı:

"Yeni Navtex ilanı Doğu Akdeniz yetki alanlarımızda Yunanistan, AB ve ABD lehine ciddi bir geri çekilmedir.
Eğer bu geri çekilme Doğu Akdeniz Konferansı için yapılmışsa o da yanlıştır.
Zira Yunanistan Doğu Akdeniz'de değil sadece Ege'de muhatabımızdır.
Yunanistan'ın içini dolduramadığı sahte tatbikat Navtexleri ile Türkiye'yi kandırdığı bir dönemde iyi niyet gösterisi olarak altı aylığına Oruç Reis gibi sembol bir gemiyi Antalya Körfezi'nde görevlendirmek Yunanistan'ı daha da şımarık ve küstah bir tutuma teşvik edecektir."

ALMAN BASINI NE DEDİ?

Alman yayın organı Deutsche Welle'nin dün yayınlanan haberinde şu bilgiler yer almıştı:

"Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırma kararını olumlu karşıladı. Yunanistan Göç Bakanı Yorgo Kumutsakos, Skai televizyonuan yaptığı açıklamada "Bu olumlu bir gelişme" dedi.

Atina'daki siyasi yorumcular, Ankara'nın attığı bu adımın Yunanistan ile Türkiye arasında müzakerelerin yeniden başlatılmasını sağlayacağı görüşünde birleşiyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye'nin Ege'deki Yunan adaları yakınlarında doğalgaz sondaj faaliyetlerini sona erdirmesini diyalogun başlaması için bir şart olarak sürmüştü. Mitsotakis konuyla ilgili açıklamlarında sürekli olarak "Provokasyonları durdurun, istikşafi görüşmeleri başlatın" demişti.

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı dün bir Navtex yayınlayarak Oruç Reis, Ataman ve Cengizhan isimli gemilerin Akdeniz'deki görev süresini 15 Haziran'a kadar uzatmıştı. Yayınlanan Navtex'te faaliyet alanı Antalya Körfezi ile sınırlı tutulmuştu."