Oscarlı Çek yönetmen Jiri Menzel hayatını kaybetti

Bu sene Ankara Uluslararası Film Festivali 'nde Kardelen Festivali (1984) filmi ile yer alan Oscar ödüllü Çek film ve tiyatro yönetmeni, aktör ve senarist Jiri Menzel hayatını kaybetti.

Oscarlı Çek yönetmen Jiri Menzel hayatını kaybetti

Bu sene  Ankara Uluslararası Film Festivali bünyesinde  Kardelen Festivali(1984)  filmi ile yer alan Oscar ödüllü Çek film ve tiyatro yönetmeni Jiri Menzel yaşamını yitirdi. Ünlü Çek yönetmenin uzun süredir sağlık sorunları yaşadığı biliniyordu.

 Yabancı Dilde En İyi Film Oscar'ını 1968 tarihli Closely Watched Trains ile kazanan, 1986 yılında My Sweet Little Village ile aday gösterilen Çek sinemasının önemli isimlerinden Jiri Menzel, 2017 yılında beyin ameliyatı geçirmişti. 

Olga Menzelova eşinin cumartesi günü öldüğünü belirterek, "Sevgili Jirka, seninle geçirebileceğim her gün için sana teşekkür ediyorum. Her günüm olağanüstüydü" ifadelerini kullandı.

JİRİ MENZEL KİMDİR?

1938’de Prag’da doğdu. 1958-1962 yılları arasında Prag’da Film ve Televizyon Fakültesi FAMU’da yönetmenlik öğrenimi gördü. Bay Foerster Öldü (1962) adlı kısa filmiyle mezun oldu. Bu dönemde FAMU’dan mezun olan yönetmenler daha sonra “Çek Sineması Yeni Dalgas”nı oluşturdular. Ünlü Çek yazar Bohumil Hrabal’ın öykülerinden uyarlanan Derinlikteki İnciler (1965) adlı filmin Bay Baltazar’ın Ölümü adlı bölümünü yönetti ve izleyicinin dikkatini çekti.

Yine Bohumil Hrabal’ın romanından yola çıkan Sıkı Denetlenen Trenler adlı filmiyle ünlendi. Bu filmiyle aralarında Oscar’ın da bulunduğu birçok önemli ödül kazandı. Teldeki Tarlakuşları (1969) adlı filmi yasaklandı ve ancak totaliter rejimin yıkılmasından sonra 1990’da gösterime girebildi.

Daha önce de kendi filmlerinde ve çeşitli yönetmenlerin filmlerinde oyunculuk yapmış olan Menzel; Zürih, Prag, Basel, Paris ve Bochum gibi kentlerin tiyatrolarında oyunculuk yaptı, oyunlar sahneye koydu. 1974’te tekrar yönetmenliğe döndü. Birkaç filmden sonra yeniden Hrabal’ın eserlerine yöneldi ve 1980’de Kısaltma, 1983’de de Snowdrop Feasts’i çekti. 1985’de gerçekleştirdiği Benim Küçük Tatlı Köyüm adlı filmi Çekoslavakya tarihinin en büyük gişe başarılarından birini elde etti.

Kısa bir süre Prag Film ve Televizyon Fakültesi FAMU’da dersler verdi. Son filmleri Vaclav Havel’in aynı adlı oyunundan sinemaya uyarladığı Dilenciler Operası (1991) ve trajikomik bir savaş öyküsü olan Er İvan Chonkin’in Yaşamı ve Olağandışı Maceraları’dır.(1994)