Osman Öcalan, TRT röportajıyla ilgili ilk kez konuştu

Son yerel seçimlerde TRT’ye verdiği röportajla gündeme gelen Osman Öcalan, davetin TRT'den geldiğini ve İmamoğlu’yla ilgili tartışmayı da muhabirin açtığını söyledi.

Osman Öcalan, TRT röportajıyla ilgili ilk kez konuştu
Osman Öcalan, TRT röportajıyla ilgili ilk kez konuştu

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde İstanbul’da seçimler tekrar edilmişti. Seçim sürecinde kırmızı bültenle arandığı iddia edilen eski PKK terör örgütü yöneticisi Osman Öcalan’ın TRT Kürdi’ye çıkarılması da tartışma konusu oldu.  

PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi ve aynı zamanda örgütün eski yönetici kadrosundan olan Osman Öcalan, tartışmalı süreçle ilgili gazeteci Muhammed Vefa’ya açıklama yaptı.  

Söz konusu yayın teklifinin TRT’den geldiğini söyleyen Öcalan, “Türkiye basınına yaklaşımım her zaman olumlu olmuştur. Başka kanal olsaydı, yine görüşürdüm. Devlet görevlilerinden herhangi bir teklif gelmedi” dedi. 

Son dönemde Cumhurbaşkanı danışmanıyla da görüştüğünü söyleyen Öcalan, “Uzun bir görüşme oldu. PKK başta olmak üzere yaşanan durumlarla ilgili görüştük” ifadelerini kullandı. 

Muhammed Vefa'nın Twitter paylaştığı Osman Öcalan röportajı şöyle;  

TRT’de konuşmanız için sizle kim iletişime geçti? Devlet yetkilisi biri aracılığıyla mı çıktınız? 

TRT’den teklif geldi. Türkiye basınına yaklaşımım her zaman olumlu olmuştur. Başka kanal olsaydı, yine görüşürdüm. Devlet görevlilerinden herhangi bir teklif gelmedi. 

Ekrem İmamoğlu meselesi ile ilgili niye konuştunuz? Muhabir mi sordu yoksa siz mi konuşmak istediniz? 

Muhabir sordu. İmamoğlu gündemdeydi. Acil bir sorun olarak görüşümü dile getirdim. 

TRT konuşmanızın tamamını yayınladı mı? 

Tamamını yayınladılar. Görüşmem Kürt sorunun çözümüne ve yumuşatmasına yönelik bir adım olarak gerçekleştirdim. HDP’nin attığı adımlara eleştirel yaklaşıyorum. Türkiye’nin bütünlüğünden yanayım. 

Kırmızı bültenle aranıyor musunuz? 

Kırmızı bülten durumu yok. Bu zamanla giderek aşıldı. Hayatımda herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmıyorum. 

Son dönemde hükümetten birileri sizle görüşmeye geldiler mi? 

Evet, kısa bir süre önce bir Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüştük. Uzun bir görüşme oldu. PKK başta olmak üzere yaşanan durumlarla ilgili görüştük. 

Selahattin Demirtaş içeride? Nasıl değerlendiriyorsunuz bunu? 

İçeride tutulması uygun değil. Türkiye hukuktan bahsediyorsa Demirtaş’ın dışarıda olması gerekiyor.