Osmanlı Ocakları abarttı: Ayasofya'nın açılışı bayram ilan edilsin

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Ayasofya'da cuma namazı kılınmasına ilişkin, “24 Temmuz tarihi, Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. 86 yıl sonra tekrar cuma namazının kılındığı 24 Temmuz tarihi Bağımsızlık Bayramı olarak kutlanmalıdır” dedi. Oysa Ayasofya'da 80'li yıllardan beri ezan okunuyor, namaz kılınıyor.

Osmanlı Ocakları abarttı: Ayasofya'nın açılışı bayram ilan edilsin

Osmanlı Ocakları Genel Başkanı Kadir Canpolat, Ayasofya'nın 86 yıl sonra camiye dönüştürülmesi üzerine, “24 Temmuz tarihi, Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. 86 yıl sonra tekrar cuma namazının kılındığı 24 Temmuz tarihi Bağımsızlık Bayramı olarak kutlanmalıdır” dedi.

Kadir Canpolat ise şunları söyledi: “24 Temmuz tarihi, Türk tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. 86 yıl sonra tekrar cuma namazının kılındığı 24 Temmuz tarihi Bağımsızlık Bayramı olarak kutlanmalıdır. Çünkü Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türkiye prangalarını kırmış, ikinci bir Bağımsızlık savaşı başlatmıştır. Türkiye’nin Ayasofya kararı da yerli ve milli bir duruşun ürünüdür. Eskisi gibi dışarıya karşı el pençe duran bir Türkiye yoktur. Türkiye her türlü baskıya rağmen kendi kararını kendisi verebilmiştir ve cuma namazını Ayasofya’da kıldık.”