ÖSYM’den sınav sorularını böyle çalmışlar!

featured

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliği ve zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma suçlarından 18 yıl 6 ay hapis istemiyle iddianame düzenleyerek dava açtı. İddianamede soru hırsızlığının nasıl yapıldığına yönelik ayrıntılar da yer aldı.

Terör ve Örgütlü Suçları Soruşturma Bürosu savcılarından Adem Güney tarafından hazırlanan iddianamede, ÖSYM tarafından 2010-2015 yıllarında düzenlenen tüm sınavlarda soruların sızdırılmasına ilişkin bilirkişi raporuna yer verildi.

Raporda, söz konusu yıllarda kurum tarafından düzenlenen sınav sorularının, soru havuzundan çekilip matbaaya gönderilmek üzere “Sır cihazı” adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM’nin bilgisayarlarına kurulan “ProNMS ve Lumension” adlı programlar vasıtasıyla arka plana kaydedildiği belirtildi.

Bilgisayarların arka planına yüklenen soruların, kurumda görevli örgüt mensupları tarafından FETÖ’nün ÖSYM’den sorumlu imamı Bekir Şimşek’e ulaştırıldığı vurgulanan raporda, soruların Şimşek vasıtasıyla örgüt mensuplarına dağıtıldığı kaydedildi.

Raporda, soruşturmaların başlatılmasıyla örgüt mensuplarının ÖSYM’deki bilgisayarlara geri dönülemeyecek şekilde 35 kez format attığı, buna rağmen bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ilişkin kalıntılar bulunduğuna değinildi.

İTİRAFÇI NELER ANLATTI?

İddianamede ÖSYM’nin Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı ile Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığında görevli örgüt mensubu bazı bilişim uzmanlarının itiraflarına da yer verildi.

Söz konusu birimlerde bilişim uzmanı olarak görev yapan itirafçı M.E.A, kurumda 3,5 yıl çalıştığına dikkati çekerek, şunları aktardı:

“Göreve başladıktan yaklaşık 1 yıl sonra, 2014 yılında S.S, sınav sorularını bağlı bulunduğumuz Fetullah Gülen cemaatine vermek üzere sanal sunucu kurmamı istedi. Ben de bunun üzerine WSUS isminde bir sanal sunucu kurdum. Bu sistem, sınav sorularının sır cihazına yüklendiği sırada dosyaların ProNMS aracılığıyla bir kopyasının da WSUS isimli sanal sunucuya atılmasını sağlıyordu. Bu programların yazılımlarını K.K. adlı kişi yapıyordu. Bu kişinin güncelleme sırasında soruların kopyasının alınmasını sağlamak için de güncellemeler yaptığını biliyorum. Kopyası alınan soruları S.S. bir CD’ye yükleyerek dışarı çıkartıyordu. Ben bu tür işlemleri bildiğim halde korkumdan ses çıkaramıyordum. Hangi sınavların soruları bu yöntemle çalındı bilmiyorum ancak tüm sınavlarda çalındığını tahmin ediyorum.”

YEDEKLEME YAPTILAR

İtirafçı M.E.A. ise ifadesinde, arka plana kaydedilen soruların örgütün ÖSYM imamı firari Bekir Şimşek’e, ÖSYM’de yaklaşık 10 yıldır çalıştığını bildiği S.S. tarafından verildiğini anlattı.

İtirafçı İ.P. de sınav sorularında son anda yapılan değişikliklerin bile örgüt üyelerinin eline geçtiğini, bunun da soruların son aşamada çalındığını ortaya koyduğunu vurguladı.

İ.P, “Soruların sızdırılması, sunucu üzerine yapılan yedekleme konfigürasyonu veya program parçacığı ile sistemi yöneten kişilerin soruları istedikleri başka yere atması şeklinde oluyordu. Bu işlemi yapan kişilerin tamamının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kurumla ilişiği kesildi. Soruları çalan kişilerin S.S, M.E.A, ve S.S.K. olduğunu düşünüyorum.” dedi.

ALİ DEMİR DÖNEMİNDE İŞE ALINMIŞLAR

İddianamede, soru hazırlanması ve güvenlikle ilgili kritik birimlerde çalışırken hakkında FETÖ’den işlem yapılan kişilerin ya Ali Demir döneminde işe alındığına ya da başka birimlerdeyken Demir’in onayıyla bu birimlerde görevlendirildiklerine değinildi.

İddianamede Ali Demir’in, 2012 KPSS’ye giren bir kişide cevap anahtarı yakalayan öğretmen S.Ö’yü evinde ziyaret ederek, kopya olayını örtbas etmeye çalıştığına da yer verildi.

İddianamede ifadesine yer verilen Ali Demir ise üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi, örgütle ilgisinin bulunmadığını belirtti.

ÖSYM’nin kendi döneminde kurumsal bir kimliğe kavuştuğunu savunan Demir, sınav güvenliğine ilişkin de tedbirler aldıklarını dile getirdi.

Demir, “ProNMS ve Lumension” adlı programların TÜBİTAK’ın onayıyla alındığına, personel alımlarının ise istihbarattan bilgi edinildikten sonra gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

İddianamede, Demir hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma” suçlarından 18 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

İddianame Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

ÖSYM’den sınav sorularını böyle çalmışlar!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 Yorum

 1. Cehennemin yedinci kati bile az gelir bunlara… Bu dunyada ne yapsalar o milyonlarca gencin hakkini milyon yil odeyemez bu haram yiyiciler…

 2. Şerefsizler bir sürü insanın ahıni aldınız inşalah ömür boyu muebet yatarsın…

 3. Bu kişiler bu fetocular hırsızlar tezgahcilar dünya da çoğu ülkede türkleri ve islami temsil ediyor.hirsizdan tezgahcidan islamin temsili nasıl beklenir

 4. 18 yıl neymiş? evrakta sahtecilik ve teşebbüs halinde çete kurmaktan, masum vatandaşların haklarını gasp etmekten müebbet hapis cezası versinler eski ÖSSYM başkanı olacak o meymenetsize. Hakkı yenilmiş istikbali çalınmış onbinlerce masumun günahının hesabını kim verecek. O dönemi yaşayanlardan birisiyim. A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavı için 2014 yılında arka arkaya girmiş olduğum iki sınavda da soruların çalındığı veya birilerine verildiği söyleniyordu. Kendi görüşünde olanlara yani FETÖ yandaşlarına soru verdikleri çok barizdi. Girmiş olduğum ikinci sınavdan çıkarken türbanlı bir genç kızın sorular çok kolaydı, hepsini yaptım diye sevinçten uçarken ben yılların mühendisi acaba geçerli notu alabilecek miyim diyerek kara kara düşünüyordum. İlk sınav sonucuna itiraz etmiştim, sınav kağıdını görmek için yaptığım itirazda haftanın ilk günü saat 08:00’e randevu vererek İzmir’den geleceğimi bildikleri halde resmen eziyet ediyorlardı. En ağır cezalar verilmeli bu SOROS.. çocuklarına.

 5. yandaki polisin hali tavrı çok ilginç

 6. 30 Aralık 2019, 22:16

  “ÖSYM Başkanı’nın yapmış olduğu açıklamalardan ben tatmin oldum. Şu anda da zaten Danıştay’ın verdiği karar da ortada. Bu arada bir şey çok açık, net belli her halde birilerinin tezgahı bozuluyor ki bu işten çok rahatsızlar”
  2011’de YGS soru kitapçığında şifre olduğu iddialarına yanıt veren Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan

 7. Bir nesli heba ettiler.Kanı bozuklar .Kul hakkına girdiler.

 8. 30 Aralık 2019, 19:42

  Bu işlerin mûcidi ADNAN OKTAR’dır NETEKiM [bkz: (i) “Çağrı-kopya Adnancı işi” (büyük punto) manşet ve (ii) Öztürk, S., “Kopyacılar Adnan Hocacı” (5 sütun üzerine) başlıklı haberleri, Hürriyet gzt., Sahibi Erol Simavi, Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Sorumlu Müdür Hasan Kılıç, Yıl 47 Sayı 16651, 18 Ağustos 1994 Perşembe, Basıldığı Yer Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A. Ş. Güneşliköy Posta Kodu 34540 Bakırköy/İstanbul, s.(i)1, (ii)25].

 9. 30 Aralık 2019, 18:45

  2010 kpss mağdurlarının hakları ne olacak

 10. 30 Aralık 2019, 17:32

  Hepinizin Allah belasını versin.bu işte parmağı olan herkesin serefsiz haysiyetsizler Allah’tan korkmaz kuldan utanmazlar.bizler okuyup sonrasında yıllarca kpss ye gece gündüz demeden çalışalım.20 yıldır atama bekliyorum bıkmadan usanmadan ders çalışayım.sonrasi yok sınav soruları çalınmış.haram zehir zıkkım olsun.kimin parmağı varsa burnundan fitil fitil gelsin.kundaktaki bebeğine varana kadar haram olsun.18 yıl neymiş müebbet versinler

 11. 30 Aralık 2019, 16:12

  Milyonlarca kişinin haklarını gasp eden bu insanların nasıl kendilerini Müslüman olarak tanımlayabildiğini ve hala kandırabilecek insanlar bulabildiğini anlamak güç. Bu zulümdür. Haklarımız haram olsun, Allah cezalarını versin.

 12. 18 yil falan bisey degil, bu adamlar yatar 18 yil, ne olacak. sallandirmaniz lazim sallandirmaniz.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!