ÖSYM’deki soru hırsızlarına Gül de Erdoğan da sahip çıkmıştı!

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında FETÖ üyeliği iddiasıyla açılan davada, soru hırsızlığının ayrıntıları da ortaya çıkmıştı. Demir ve dönemim ÖSYM yöneticilere yönelik büyük öfke yarattı. O dönem Abdullah Gül de Tayyip Erdoğan da Demir'e sahip çıkmıştı.

ÖSYM’deki soru hırsızlarına Gül de Erdoğan da sahip çıkmıştı!

İddianamede, 2010-2015 yılları arasında ÖSYM tarafından yapılan sınavların tamamının FETÖ tarafından çalındığı, bu organizasyonda yer alan personelin ise Ali Demir döneminde göreve alındığı belirtildi.

18 yıl hapis cezası istenen Demir’in başkan olduğu dönemde, medyaya da yansıyan sınav skandalları ortaya çıktığında, aralarında Abdullah Gül’ün de olduğu dönemin AKP’li yetkilileri ise Demir’e sahip çıkmıştı.

2010 yılı KPSS sorularının sızdırıldığı ortaya çıkınca istifa eden Ünal Yarımağan’ın yerine ÖSYM başkanlığına getirilen Demir döneminde, 1 milyonun üstünde öğrencinin katıldığı 2011 YGS’de şifre skandalı yaşandı, Matematik sorularının cevaplarının şifre yöntemiyle verildiği ortaya çıktı. Demir, “Şifre var kopya yok” açıklaması yaptı.


Sözcü’nün aktardığına göre, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Demir’i arayarak bilgi aldı ve “Başkandan aldığım bilgiler beni tatmin etti. Öğrencilerimizin güvenle kendilerini ikinci sınava hazırlamaları gerekir” dedi. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan da “ÖSYM’nin başındaki değerli bir bilim adamı, hataları olabilir. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır biz şeytan olamayız” dedi