Otogarda 'Sinovac, Biontech' diye bağırmıştı... Koca'dan açıklama

Kütahya'da otobüs terminalinde mobil aşı biriminde görevli sağlık personelinin standın başında 'Sinovac ve Biontech' diye bağırmasına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan açıklama geldi.

Otogarda 'Sinovac, Biontech' diye bağırmıştı... Koca'dan açıklama

Türkiye’de Eskişehir ve Ağrı’dan sonra en yüksek vaka sayısına sahip olan Kütahya’da, İl Sağlık Müdürlüğü şehirlerarası otobüs terminaline mobil aşı birimi kurdu. Otogarın içinde kurulan stantta görevli sağlık personeli, ‘İstanbul ve Adana’ diye bağırarak müşteri toplayan yakınlarındaki firma görevlileri gibi "Sinovac ve Biontech" diye bağırdı.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, mobil aşı biriminde görevli sağlık personeli hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıklamıştı. Personelin aşı isimlerini söyleyerek bağırmasının ‘maksadını aşan ve yanlış algı’ yarattığı belirtilen yazılı açıklamada, “Kütahya otobüs terminali aşı uygulama merkezindeki görevli sağlık personelinin, bulundukları ortamda otobüs firması görevlilerinin söylemlerinden esinlenerek yaptıkları şakalaşmanın cep telefonu ile çekilerek çeşitli sosyal medya hesaplarında yayınlandığı görülmüştür. Maksadı aşan, yanlış algı ve anlaşılmalara sebebiyet veren personelle ilgili gerekli idari soruşturma başlatılmış olup sonucu hakkında ayrıca kamuoyu bilgilendirilecektir” denilmişti.

'SORUŞTURULMASINI GEREKTİREN BİR DURUM YOK'

Konuya ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan da açıklama geldi. 

Koca şu ifadeleri kullandı:

"Kütahya'da otogarda görevli bir sağlık personelimiz mizahi bir tavırla vatandaşlarımızı aşıya davet ediyordu. Hizmetlerimiz her yerde ancak aşı ciddi bir konudur. Personelimizin soruşturulmasını gerektiren bir durum yok. Ancak aşıyı hepimiz ciddiye almak zorundayız."