‘Özal’ polemiği… Emin Çölaşan’dan Ertuğrul Özkök’e: Hacıyatmaz, fırdöndü

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan ile Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök arasında Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal üzerinden yeni bir polemik başladı. Çölaşan, Turgut Nereye Koşuyor” kitabına "haksızlık ve hakaretlerle dolu" diyen Özkök’e yanıt vererek, “bizim meslekte fırdöndü, hacıyatmaz olarak tanımlanır” ifadelerini kullandı.

‘Özal’ polemiği… Emin Çölaşan’dan Ertuğrul Özkök’e: Hacıyatmaz, fırdöndü

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan ile Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök arasında "Özal" polemiği başladı. 

Tartışma, Sözcü gazetesinin “Reformist Tonton...” başlıklı Özal’ı anan haberi ile başladı. 

Haberi öven Özkök 17 Nisan'da yazdığı yazıda “Şimdi sıkı durun... Bu harika Özal sayfası dün hangi gazetedeydi biliyor musunuz? Sözcü gazetesinde. Yani iki sayfa önce Emin Çölaşan’ın yazdığı gazetede... Yani “Turgut Nereye Koşuyor” gibi haksızlık ve hakaretlerle dolu bir kitabı yazan bir köşe yazarının iki sayfa sonrasında...” ifadelerini kullanmıştı. 

Çölaşan Özkök’e bugünkü yazısında yanıt verdi. 

“Utanması kalmayınca” başlıklı yazıda “Bizim meslekte fırdöndü, hacıyatmaz olarak tanımlanır” diyen Çölaşan, Özkök'ün "Sharon hatıra kitabında bu bornozlu geceyi de yazdı mı" başlıklı yazısına da atıfta bulundu: 

"80 yaşına merdiven dayamış birisin kardeşim… Evlisin, torunların var. Okurlardan utanmıyorsun, insan hiç değilse torunlarından utanır. Bırak artık bu magazin muhabbetlerini, palavralarını kendine sakla. Ona buna çamur atmaktan vazgeç. Şimdi mümkün olsa da Sharon Stone'a sorsak, valla bizim Ertuğrul'u anımsamaz bile! Belki de şöyle der: 'Evet, Türkiye'den biri gelmişti. Beni görünce ağzının suları akmaya başlamıştı da, bunları günün birinde yazacağını hiç düşünmemiştim

Bu dönemde Türkiye iyice yozlaştı… Siyaset, ekonomi, medya dahil her kesim yozlaştı. Bizim meslekte Ertuğrul Özkök gibi hacıyatmazlar türedi, medyanın büyük çoğunluğunu onlar ele geçirdi. Dün ak dediğine bugün kara diyenler… Dün sövdüklerine bugün övgü düzenler… İleri yaşta sapıtanlar, utanmayanlar, Müslüman köyünde salyangoz satmaya kalkışanlar, ne ararsanız bizim meslekte fazlasıyla var."