Özgür Özel’den DİSK’in ‘vergi ve gelirde adalet’ yürüyüşüne destek

DİSK’in "Gelirde Adalet, Vergide Adalet" talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüşü, beşinci gününde tamamladı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de heyete destek verdi.

featured

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) “vergide adalet, gelirde adalet” sloganıyla İstanbul’dan Ankara’ya yaptığı yürüyüş, Ankara Ulus Meydanı’nda noktalandı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de Sıhhıye Sezenler Sokak’taki DİSK İç Anadolu Bölge Temsilciliği önünden yürüyüşe destek verdi.

Özel, sözlerine “Bu meydan Türkiye’de 20 bin kişiyi temsil ediyor. 3 milyon 700 bini kamuda 20 milyon emekçi adaletsiz vergi dilimleri yüzünden ocak ayında aldıkları maaş aralık ayına kadar eriyor eriyor, hakları yeniyor. Bu haksızlığa karşı itiraz eden DİSK’i ve onunla birlikte bu mücadeleye destek veren herkesi saygıyla selamlıyorum.” diyerek başladı.

‘BU ADALETSİZ VERGİ DÜZENİNE İTİRAZ EDİYORUZ’

Özel, şunları söyledi:

Türkiye’de vergilerin yüzde 67 doğrudan vergi değil dolaylı olarak aldığımız ekmekten, içtiğimiz sudan, çocuk bezinden, toplu ulaşımdan, elektrikten, doğal gazdan alınıyor. Sermayenin ödediği vergi, geri kalan yüzde 33 diye düşünmeyin, bunun da sadece yüzde 6’lık bir kısmı beyanname sonucunda gelir bildirimi karşılığında alınıyor. Geri kalanı ise kaynağında kesiliyor. Bugün Türkiye’de para kazananlardan kar edenlerden alınan verginin tam 10 katı yoksullardan, emeklilerden, emekçilerden alınıyor. Bu adaletsiz vergi düzenine itiraz ediyoruz.

‘SOKAKSA SOKAK, GREVSE GREV…’

Bu haklı talep için İstanbul’dan buraya yürüdünüz. Bu yollara yabancı değiliz. Geçmişte Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde yaptığımız adalet yürüyüşünde DİSK gelmişti, kol kola omuz omuza o mücadeleye destek vermişti. Biz de ana muhalefet olarak, CHP olarak güzergah boyunca illerimizde ilçelerimizde sizlere destek verdik. Bundan sonra da bütün haklı taleplerinizde meydandaysa meydanda, sokaktaysa sokakta, eylemdeyse eylemde, grevdeyse grevde, yanınızdayız, arkanızdayız.

‘DİSK’İN KANUN TEKLİFİNİ BENİMSİYORUZ’

DİSK’in uzmanlarının hazırlayıp, Sayın Başkan’ın DİSK’in bizlerle, kamuoyuyla paylaştığı kanun teklifini benimsiyoruz, destekliyoruz. Burada çok fazla milletvekilim, Ankara il başkanım ve sendikalardan ve Sendikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcım, Çalışma Sosyal Güvenlik gölge bakanım yanımda hep birlikte size destek ve dayanışma vadediyoruz. Bu daha başlangıç hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız yolunuz açık olsun, yolumuz açık olsun.”

DİSK’TEN KANUN TEKLİFİ İÇİN ÇAĞRI

Özel’in ardından konuşmaya başlayan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıktık. Yol boyunca binlerce sınıf kardeşimizle buluştuk. Yola çıkarken yalnız yürümeyeceğiz dedik. Milyonlarca işçinin, kadınların, gençlerin adımları bizimle olacak dedik. Vergide adalet, gelirde adalet diyen milyonlarla yürüdük” dedi. 5 maddelik kanun teklifi hazırladıklarını ifade eden Çerkezoğlu, TBMM’deki partilere kanun tekliflerini kabul etmeleri ve oy birliği ile yasalaştırmaları çağrısında bulundu.

Çerkezoğlu’nun açıklamaları şöyle

“Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımız olanı alana kadar da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bu düzeni kapatmaya karar verdi. Anayasa’nın ayaklar altına alınmasına karşı, ülkede adalet için mücadele edeceğiz. Bizlerin hakkında işçilerin, emekçilerin geleceği hakkında, işimiz, aşımız hakkında, tek taraflı dönemleri kapatıyoruz. Bu meydanı görsünler. Bu meydan emeğin meydanı, işçi sınıfının meydanı. Bugün Ankara’da tarihi bir gün yaşanıyor. İşçiler konuşuyor, emekçiler konuşuyor, halk konuşuyor. Bu mücadeleyi birlikte yürüteceğiz. Biz kazanacağız. Omuz omuza, kol kola kazanacağız. Yürek yüreğe kazanacağız. Ülkede adaleti de egemen kılacağız. Asla umutsuzluğa kapılmayalım. Bu meydan varsa umut var.”

Konuşmaların ardından “Vergide adalet istiyoruz”, “Direne direne kazanacağız” ve “Birlikte kazanacağız” sloganları atıldı.

Özgür Özel’den DİSK’in ‘vergi ve gelirde adalet’ yürüyüşüne destek

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!