Özlem Gürses'in Joe Biden sözleri olay oldu! İsmail Saymaz bile şaşırdı

Halk TV'de yayınlanan "Şimdiki Zaman Siyaset" programında Özlem Gürses, AKP'nin Joe Biden'ın seçim kampanyasına geçtiğimiz aylarda bağış yaptığını söyledi.

Özlem Gürses'in Joe Biden sözleri olay oldu! İsmail Saymaz bile şaşırdı

Gazeteci Özlem Gürses, AKP'nin Demokratların adayı Joe Biden'ın seçim kampanyasına kurumsal olarak destekte bulunduğunu, arka kapı faaliyetleri yürüttüğünü iddia etti. Özlem Gürses'in açıklamaları tartışma yarattı. Program konuğu İsmail Saymaz, şaşkınlığını, "Biden'ın kampanyasına AK Parti bağış mı yaptı?" sözleri ile dışa vururken, Özlem Gürses iddiasını sürdürdü. 

Özlem Gürses, "Biden'ın kampanyasına AKP bağış yaptı. Biden ile ciddi bir şekilde arka kapı ilişkileri var." diyerek akla ziyan bir iddiayı ortaya attı.

İsmail Saymaz Özlem Gürses'in iddiası karşısında "Biden'ın kampanyasına AK Parti bağış mı yaptı?" diyerek şaşkınlığını gözler önüne serdi.

Gürses, "Evet evet, yapabiliyorsun bu açık bir şey. Yazıldı bu." diyerek iddiasını sürdürürken, Saymaz ikna olmayarak, "İyi de arkadaşlar ben bilmiyor olabilirim, cahilliğime verin de, Biden'ı daha düne kadar muhalefeti örgütlemek ile suçlamıyor muydu AK Parti?" dedi. Gürses ise, "Aynı tarihlerde çıktı bu haber..." diyerek yanıt verdi.

Saymaz, 'Kurumsal olarak mı yardım yapmış AK Parti?' diyerek Gürses'e bir kez daha sordu. Gürses ise, "AK Parti'nin oradaki stratejistleri yaptı. ABD'de bir siyasi partiye bağış yapmak yasal bir şey." sözleri ile ısrarını sürdürdü.

NE OLMUŞTU

TELE1 Washington Temsilcisi Yılmaz Polat, AKP’nin ABD’de Başkan adayı olan Joe Biden’a AKP'li bir isimden bağış yapıldığını açıklamışyı.

“Biden’in bugüne kadar hiçbir şekilde muhalefetle doğru düzgün ilişkisi olmadı” ifadelerini kullanan Polat, şunları kaydetti:
“Artık ABD’de seçim kampanyası başladı ve bu kampanyaya bağışlar yapılıyor. Bunlar çok doğal. Biden’in kampanyasına Türklerden kim destek oldu diye zaman zaman bakıyorum. Bunlar kamuoyuna açıktır. Çok enteresan. Burada CHP’nin bürosu da var ama CHP’den kimse Biden’in kampanyasına herhangi bir bağışta bulunulmamış ya da başka partilerden.

Çok enteresan bir isim Murat Güzel… Kendisi MÜSİAD’ın ABD’de kurucusu. Çok bilinen de bir isimdir burada. TASK denilen, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi var; bu da AKP desteğiyle kurulmuş dernektir. Orada da yönetici konumunda. Sanıyorum TÜRKEN Vakfı’nda da yöneticilik yapmış. AKP’nin temsilcisi bir anlamda. Baktığım zaman 21 Ekim 2019’da 2800 dolar, ‘Biden for President’ diye bağış yapmış. Bu şimdiden Biden’e yatırım yapılmasını gösteriyor. Kendisi Pensilvanya’da oturuyor, iş adamı. Hatta baktığımız zaman 2000’li yıllardan günümüze kadar çeşitli partilere de yaklaşık 750 bin dolarlık bağışta bulunmuş. Bu çok astronomik bir rakamdır. Bu bir seferde değil tabi”