Öztırak: ABD Türkiye'nin ortaklarından, müttefiklerinden bir tanesi

CHP Sözcüsü Faik Öztırak ABD’deki başkanlık seçimlerine ilişkin ”Hükümetin ve ona yakın havuz medyasının Trump'a karşı muhabbeti olduğu doğru. ABD Türkiye'nin NATO ittifakı içinde ortaklarından müttefiklerinden bir tanesi…Bizim aramızdaki ilişkiler kurumsal ilişkilerdir.” ifadelerini kullandı.

Öztırak: ABD Türkiye'nin ortaklarından, müttefiklerinden bir tanesi

CHP Sözcüsü Faik Öztırak basın toplantısı düzenledi. 

ABD seçimlerine değinen Öztırak “Hükümetin ve ona yakın havuz medyasının Trump'a karşı muhabbeti olduğu doğru. Ama Türkiye büyük bir devlet. Bölgesinde çok önemli ülkelerden bir tanesi. ABD Türkiye'nin NATO ittifakı içinde ortaklarından müttefiklerinden bir tanesi, dolayısıyla ne ABD ile ne başka bir ülkeyle aramızdaki ilişkilere bağlı kalamaz. Bizim aramızdaki ilişkiler kurumsal ilişkilerdir.” İfadelerini kullandı. 

Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1939 yılında yaşanan Erzincan depremi üzerinden CHP'ye tepki göstermesine de yanıt verdi: 

"Hızını alamayıp 1939 Erzincan depremine kadar gitmiş. Erzincan depremi kendisi doğmadan 15 yıl önce yaşandı. İyi ki Nuh Tufanı'na kadar gitmedi. Her zamanki gibi Atatürk'e laf edemeyince silah arkadaşlarına laf söylemeye kalkıyor. O insanlar cephelerde milleti için savaştı. Hiçbiri koluna 500 bin avroluk saat takamadı, hiçbirinin yakınları 50 bin dolarlık çanta taşımadı. Buradan size ekmek çıkmaz sayın Erdoğan. Erzincan depreminde neler yapıldığını siz bilmiyorsanız bakan yaptığınız damadınıza soracaksınız. Rahmetli büyükdedesi Erzincan depreminden sonra imar faaliyetlerinde çalışan bir müteahhit. Belki ailesine rahmetli dedemin depremde neler yaptığını anlatmıştır."