Öztürk Yılmaz'dan '14. kat' vurgusu

Öztürk Yılmaz, 'CHP'de 14'üncü kat var. Her şey orada dönüyor. Ben darbeyi daha önceden bildiklerini düşünüyorum' diyerek Enver Altaylı iddianamesine giren isme dikkat çekti.

Öztürk Yılmaz'dan '14. kat' vurgusu

Tvnet'te yayınlanan programda soruları yanıtlayan Yenilik Partisi Genel Başkanı Öztürk Yılmaz, eski partisi CHP'den ayrılma sürecine ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

"CHP’nin en üst düzey sıralarında yer aldınız. Ne gördünüz? Neden ayrılma kararı aldınız?" sorusuna yanıt veren Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Koyun olmayı reddeden bir insanım. ODTÜ mezunuyum ve yanlış gördüğüm şeye alet olmam. Kemal Kılıçdaroğlu,CHP'nin başına yakışmayan bir adam. FETÖ'cüler CHP'yi kontrol etmek isteyip, kaset kumpasıyla onu göreve getirmişler. Ben 'neden iktidar olamıyoruz' diye sorduğumda cevap alamıyorsun. CHP'de Genel Başkan Yardımcılığı tırıvırı bir makamdır. Üç şeye itiraz ettim, partinin iyice raydan çıkması, giderek iktidar alternatifi olmaktan çıkması, FETÖ ağzıyla konuşması ve orada hakimiyet kurması. 'FETÖ'cüleri ihraç et, bunları ihraç etmezsen seninle çalışmayacağım' dedim. Başından beri uyardım onu. CHP'de 14'üncü kat var. Her şey orada dönüyor. Ben darbeyi daha önceden bildiklerini düşünüyorum. Ben darbeyi (15 Temmuz'daki girişim) daha önceden bildiklerini düşünüyorum. Enver Altaylı'nın iddianamesinde bin 20 defa görüşme olduğu söyleniyor. Şu anda hala orada özel danışmanlık görevini yapıyor."

ALTAYLI İDDİANAMESİNDEN ÇIKAN DANIŞMAN

Öztürk Yılmaz’ın bahsettiği ‘danışman’ FETÖ üyeliği ve ‘siyasal ve askeri casusluk’ suçlarından 23 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılan eski MİT’çi Enver Altaylı iddianamesinde adı geçen Rasim Bölücek. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Rasim Bölücek‘in Enver Altaylı ile 1022 görüşme yapması ve yine bir FETÖ’cü olduğu belirtilen Şakir Şen isimli şahısla yaptığı görüşmeler iddianameye yer alıyordu.

İddianameye göre Enver Altaylı, bazı siyasi parti genel başkanlarının ‘FETÖ mensubu olduğu tespit edilen danışmanları’ aracılığıyla bu partilere etki etmeye çalıştı. Altaylı, rehberinde ‘Bölücek Rasim’ ibaresi ile kayıtlı cep telefonu numarası ile 1022 kez görüştü. Altaylı ifadesinde 15 Temmuz gecesi “Rasim Bölücek isimli ahbabımla görüşmüştüm” dedi.

İddianamede, Enver Altaylı’nın, Bölücek’in telefon rehberinde ‘Sakir Sen’ diye kayıtlı FETÖ mensubuyla ABD’nin New York eyaletinde görüşme planladığı anlatılıyordu. Bölücek ile ismi Şakir Şen olduğu değerlendirilen kişi arasındaki mesajlaşma içeriğini gösteren ekran fotoğrafı da Altaylı’nın telefonundan çıkmıştı.

Mesaj içerikleri üzerinde yapılan incelemeyle, Bölücek’in, FETÖ elebaşı Gülen veya o gruptan birisi ile görüşmek için talepte bulunduğu Şakir Şen’in, mesajında, “Kendileri çok ciddi grip olmuş, kabul edemedi maalesef. Doktorlar kimseyle görüşmesine müsaade etmiyor. Ben ise hareketle meseleyi çözmeye çalışıyorum” dediği belirtiliyordu.

'KONTROLLÜ DARBE' SÖYLEMİ BÖLÜCEK'TEN

Enver Altay hakkında geçen günlerde açıklanan gerekçeli kararda da Rasim Bölücek’le ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Sanık Enver Altaylı’nın... Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı’nın Baş Danışmanlık görevi yapan ve 15 Temmuz 2016 günü ülkemizde yaşanan hain darbe girişimini “Kontrollü Darbe” olarak nitelendiren Rasim Bölücek ile yoğun bir irtibatının olduğu, Rasim Bölücek'in FETÖ/PDY Terör Örgütü yurt dışı yapılanmasında ABD’de üst düzey bir yönetici olduğu değerlendirilen ve Rasim Bölücek’in telefon rehberinde Sakir Şen ibaresi ile kayıtlı şahıs ile örgütsel faaliyetler çerçevesinde irtibatlı olduğu, Enver Altaylı’nın yakın arkadaşı Edwina Rogers, Rasim Bölücek ve Sakir Şen’in FETÖ/PDY Terör Örgütünün Edwina Rogers’ta bulunan kar amacı gütmeyen (nonprofit caritas) hesapların örgütsel faaliyetlerde kullanılması çabası içerisinde oldukları...”

14. KAT

Bölücek, Mart 2019’da yerel seçim öncesi İzmir’de CHP’ye ilişkin yazılarıyla tanınan Doç. Oktay Gökdemir’in sosyal medya paylaşımlarıyla da gündeme gelmişti.

Gökdemir, “Hepimiz Genel Merkezi 13 kat biliyorduk. 14 katmış. CHP’li vekiller bile bilmiyor. Burada Genel Başkanının başdanışmanı ve siyasi söylem danışmanı, bütün polemiklerini, konuşma metinlerini yazan bir arkadaş oturuyor. Gizemli, müphem. Aynı zamanda etkili, yetkili de. Adı Rasim Bölücek. (...) Genel Başkanının 15 Temmuz için ‘kontrollü darbe’ mottosu da arkadaşımıza aitmiş.” diye yazmıştı.

BÖLÜCEK NE DEMİŞTİ?

Bölücek’in, “Geçmişe dayanan hukuk ve tanışıklığımız var. Ülkücü camiada herkes Enver abiyi bilir. Enver Altaylı’nın ilişki kurmak için bana ihtiyacı yok. Aradığı sayısız kişiden biriyim. Benden 100 kat daha fazla Ak Partili yöneticiyle hukuku vardır. Birçok insanı arar, beni de arar. CHP Genel Başkanı'nın siyasi danışmanıyım. Altaylı ile ihtiyatlı bir mesafem var. Evet görüştük. Çekincem olsa kendi telefonumu kullanmazdım. Suç teşkil edecek durum değil. Enver abi hiperaktiftir. Beni günde 10 kez aramıştır. Emimin ki 20 kere başkasını aramıştır. Herkes benimle ilişki kurmak ister. Ben CHP’nin başdanışmanıyım” sözleriyle kendini savunmuştu.