Pakistan Büyükelçiliği’nde Keşmir Dayanışma Günü programı

featured

Pakistan Ankara Büyükelçiliği bugün “Keşmir Kuşatma Günü’ programı düzenledi.

Pakistan Ankara Büyükelçiliği bugün “Keşmir Kuşatma Günü’ programı düzenledi.

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve Pakistan Başbakanı İmrah Han’ın mesajları Elçilik Müsteşarı Arshad Jan Pathan tarafından okundu.  

Pakistanlı liderler mesajlarında uluslararası topluluğa Keşmir’deki insan hakları ihlallerinden Hindistan’ı sorumlu tutma çağrısında bulundu ve Güney Asya’da barış ve istikrarın anahtarı olan bu anlaşmazlığı çözmek için bir plebisit düzenlenmesini istedi.  

Alvi ve Han, Hindistan’ın kontrolünde bulunan Cammu Keşmir’deki yeni ikamet kanunları ve arazi sahipliği kanunları yoluyla bölgenin demografik yapısını değiştirilmek istendiğini ifade etti.

Pakistan liderleri Keşmir anlaşmazlığında BMGK kararları ve Keşmir halkının isteklerine göre adil bir çözüm bulunması gerektiğini, çözüm bulunana kadar Keşmirlilere güçlü desteğe devam edeceklerini teyit etti.  

Anmaya TBMM Asya Parlamenterler Birliği Grubu Başkanı Asuman Erdoğan da katıldı. Erdoğan, baskı altındaki Keşmirlilere Türkiye’nin desteğini bildirdi.  Erdoğan, Hindistan’ın insan hakları ihlallerine tepki gösterdi.

Anmada konuşan Büyükelçi Muhammad Syrus Sajjad Qazi de konuşmasında Türk milletine ve liderlerine baskı altında bulunan Keşmirlilere verdikleri destek için teşekkür etti.  Qazi, Keşmir’de BM Güvenlik Konseyi kararlarında da belirtildiği gibi plebisit düzenlenmesini istedi.

Qazi şunları söyledi:

Keşmirlilerin haklarının reddedilmesi, Keşmir mücadelesinin haklılığı ve uluslararası topluluğun görevi ve Keşmirlilere 74 dört yıldan beri kendi kaderlerini belirleme haklarının verileceği yolunda verilen sözler tutulmamıştır.  Biz şunu kendimize, uluslararası topluluğa ve BM Güvenlik Konseyine hatırlatmalıyız ki ve hepsinin üzerinde Hindistan’a hatırlatmalıyız ki onlar uluslararası topluğun dürüst ve saygın bir üyesi gibi davranmalı ve Keşmirlilere çok uzun zaman önce verdikleri sözü tutmalıdır.  Türkiye Keşmir meselesini ele alışında ve Keşmir hakkındaki konuşmalarında örnek bir ülke gibi davranmıştır.  Pakistanlı ve Keşmirliler Türk kardeşlerine bu prensipli duruşları için minnettardır.  Türkiye’nin yaklaşımına göre Pakistan ve Hindistan yetkilileri bu meseleyi konuşmalıdır ve Pakistan bunu yürekten kabul etmektedir.  Bugün Keşmir’de bu sorunun başlangıcından 2019’a kadar devam eden bu mesele bugün Keşmir’in demografik yapısına ve dolayısıyla Keşmirlilerin kimliğine yapılan bir saldırı haline gelmiştir.  Biz buna izin vermemeliyiz.  Şimdi burada oturuyoruz ve bu toplantıyı yapıyoruz ve herkese şu küçük şeyi hatırlatmak isterim ki, şu ana kadar hiçbir işgal gücü haklı olanı yenmeyi başaramamıştır.”

CAMMU KEŞMİR’İN ÖZEL STATÜSÜNÜN KALDIRILMASI

Hindistan, anayasanın yarım asırdan uzun süredir Cammu Keşmir’e ayrıcalık tanıyan 370’inci maddesini, 5 Ağustos 2019’da iptal ederek bölgenin özel statülü yapısını ortadan kaldırmış ve eyaleti ikiye bölmüştü.

Resmi olarak merkeze bağlı Cammu Keşmir ve Ladakh, 31 Ekim 2019’da “Birlik Toprağı” statüsünde iki bölgeye ayrılmıştı.

Kararın ardından Hint güvenlik güçleri, Cammu Keşmir’de asayiş operasyonlarını ve halk üzerindeki baskıları yoğunlaştırmış, sokağa çıkma yasağının yanı sıra internet, telefon ve ulaşım kısıtlamaları getirilmiş, bölgedeki yerel partilerin yöneticileri ve üyeleri gözaltına alınmıştı.

Pakistan Büyükelçiliği’nde Keşmir Dayanışma Günü programı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!