Pakistan Büyükelçiliği'nde 'Keşmir Kara Gün' etkinliği

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde 27 Ekim Keşmir Kara Günü’ne özel etkinlik düzenlendi. Etkinlikte Türkiye’nin Pakistan’a verdiği destek yinelendi.

Pakistan Büyükelçiliği'nde 'Keşmir Kara Gün' etkinliği

VERYANSIN TV

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde 27 Ekim Keşmir Kara Günü’ne ilişkin etkinlik düzenlendi. 

Etkinlik, Pakistan Büyükelçiliği Müsteşarı Arshad Jan Pathan'ın Pakistan Cumhurbaşkanı ile Pakistan Başbakanı’nın mesajlarını okumasıyla başladı.   

Etkinlikte konuşan TBMM Türkiye-Pakistan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Ali Şahin, Keşmir'in bir açık hava hapishanesi olduğunu, 9 Keşmirliye 1 Hint askeri düştüğünü ve binlerce Keşmirlinin öldürüldüğünü söyledi. Ali Şahin Batı dünyasına sessizliğini bozması ve Hint işgalindeki Keşmir (IIOJK) için seslerini yükseltmeleri çağrısında bulundu.

Şahin “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Şubat ayında Pakistan Parlamentosundaki konuşmasında söylediği gibi, nasıl Pakistan ve Keşmir bizi Çanakkale Savaşımızda desteklediyse, şimdi Pakistan ve Keşmir halkını destekleme sırası bizdedir" dedi.  

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammad Syrus Sajjad Qazi de konuşmasında “27 Ekim'in "Kara Gün" olarak kutlanır çünkü 1947 yılında Hint Kuvvetleri uluslararası kanunları açıkça ihlal etmiştir” dedi. 

Qazi, Hindistan’ın işgali altındaki bölgeye uluslararası kuruluşların erişemediğini belirtti. 

Büyükelçi Qazi, uluslararası kamuoyunun da Keşmirlilere BMGK kararlarına göre kendi kaderlerini belirleme haklarını gerçekleştirme şansını vermesi gerektiğini vurguladı.