Pakistan ile Suriye arasında dikkat çeken anlaşma

Suriye ve Pakistan, iki ülkedeki bakanlıkların ve ilgili makamların temsilcilerinden oluşan ticari ve ekonomik işler için ortak bir çalışma grubunun oluşturulmasını öngören bir mutabakat zaptı imzaladı.

Pakistan ile Suriye arasında dikkat çeken anlaşma

Suriye ve Pakistan arasında mutabakat zaptı imzaladı.

Suriye'nin devlet ajansı Sana'nın haberine göre 5 yıllık anlaşma, özellikle yatırım projelerinin uygulanması, ticari anlaşmaların sonuçlandırılması, fuar ve forumların düzenlenmesi, fırsatların ve gelecek vaat eden işbirliği alanlarının araştırılması konusunda iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişimini takip edecek bir mekanizma bulmayı amaçlıyor.

Mutabakat zaptını, Suriye tarafından Ekonomi ve Dış Ticaret Bakanı Dr. Samir El Halil, Pakistan tarafından ise Pakistan İslam Cumhuriyeti Ticaret Bakanı adına Pakistan’ın Şam Büyükelçisi Said Muhammad Han tarafından imzalandı.

Bakan el Halil, mutabakatın imzalanmasının ardından yaptığı basın açıklamasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik ve ticari düzeyde somut bir gelişmeye tanık olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ticaret hacminin ilk dokuz ayda 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 100 artarak ikiye katlandığını kaydetti.

Bakan el Halil, ortak çalışma komitelerinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin seviyesini yükseltmek; iki ülke arasında yatırım çalışmalarını, alışverişini geliştirmek için önemli bir araç olacağını vurguladı.

Habere göre Pakistan büyükelçisi ise ülkesi ile Suriye arasındaki kardeşlik ilişkilerine övgüde bulundu ve iki ülke arasındaki derin ilişkinin köklü olduğunu belirterek, mutabakat zaptı’nın ekonomik alanda işbirliği için yeni ufuklar açacağını ve karşılıklı ikili ticareti harekete geçireceğini vurguladı.