Pakistan, T-129 ATAK helikopteri alımını iptal etme kararı aldı

featured

Pakistan, 2018 yılında sipariş ettiği 30 adetlik T129 ATAK Taarruz Helikopteri tedarikini yaşanan gecikmelerin ardından iptal etme kararı aldı.

Pakistan, 2018’de 1,5 milyar ABD Doları değerinde 30 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri sipariş etmiş ancak satış, ABD’nin helikoptere güç veren LHTEC-T800 motorlarıyla ilgili ihracat iznine uzun bir süre yanıt vermemesi üzerine gerçekleştirilememişti.

İptal kararı Pakistan Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü (DG ISPR) Tümgeneral Babar Iftikhar tarafından düzenlenen basın toplantısı sırasında açıklandı. Iftikhar, Türkiye ile imzalanan T129 ATAK anlaşmasının iptal edildiğini ve “yola devam etme kararı” aldıklarını belirtti.

SavunmaSanayiST.com’un haberine göre Sözcü Iftikhar basın toplantısı sırasında tam olarak şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye anlaşmasına gelince, biz bunu bıraktık. Çin müzakerelerinden bahsetmiştin, evet. İnşallah onlardan silahlı helikopter alacağız.”

Sözcü Iftikhar, Pakistan’ın şu aşamada Çin ile Z-10ME helikopterleri için müzakereler yürüttüğünü de teyit etti. Pakistan daha önce 2014 yılında Z-10 helikopteri alımı için Çin ile müzakereler yürütmüş ancak performans değerlendirmeleri sonrasında T-129 ATAK alımında mutabık kalmıştı.

Türkiye, uzunca bir süredir anlaşmayı hayata geçirmek için ABD tarafı ile müzakereler yürütüyor ve motorlar için ihraç lisansı almaya çalışıyordu ancak Pakistan tarafının açıklamasına göre yıllardır süren bu süreç sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından geçtiğimiz aylarda HT Bloomberg’e yapılan açıklamada, “ABD, Pakistan’a yapmayı planladığımız savaş helikopteri satışını engelledi. Bu muhtemelen söz konusu ihalenin Çin’e gitmesine neden olacak ve burada kaybeden ABD olacak. ABD ile ilişkimiz, birbirimizi karşılıklı olarak güçlendirebileceğimiz ve ortak sorunları veya endişeleri birlikte ele alabileceğimiz çok yapıcı bir şekilde işleyebilir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Pakistan T129 ATAK Programı ile ilgili olarak Pakistan Ordusu mensubu bir General tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada ise “Sözleşme bazı üçüncü taraf onayları yüzünden biraz gecikti ancak Pakistan, siyasi engelleri aşmayı ve bu üçüncü taraf ihracat sertifikasını sağlamayı umut ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile olan sözleşmeyi yerine getirmek için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerine yer verilmişti.

Pakistan’ın taarruz helikopteri ihalesi için başka bir aday ülke olan Çin Halk Cumhuriyeti ise Pakistan’a bir miktar Z-10 Taarruz Helikopteri hibe etmişti.

Pakistan, T-129 ATAK helikopteri alımını iptal etme kararı aldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 9 ay önce

  Holosko artı bir miktar parayla bu işin çözüleceğine inanıyorum.

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  Verdikleri zararlardan yıldık! Hoooşt artık Amerika!!

  Cevapla
 3. 9 ay önce

  Ya milleti salak zannediyor ya da…1.5 milyar dolar ABD için niye kayıp olsun? Sanki çok bir para , averaj nükleer deniz altı 2.8 milyar dolar yani ABD nin kaybı yaklaşık yarım denizaltı. Peh peh peh.

  Cevapla
 4. 9 ay önce

  TS 1400 motorunun seri üretimine engel çıkarıldığı iddia ediliyor. Motorun çalıştırıldığı canlı yayında küçük bir itibar suikastı yaşanmıştı.

  Cevapla
 5. 9 ay önce

  Pakistan oyun bozanlık yaptı bu zamanda kimseye güvenmeye çeksin

  Cevapla
 6. 9 ay önce

  Turke Turkten baska dost olmaz dedigimizde bize hakaret edip gercegi goremeyenlere ornek Olsun.

  Cevapla
 7. 9 ay önce

  0 yerli yapamazsan taş koyarlar işini bozarlar, kanadanın ihalarda yaptığı gibi.

  Cevapla
 8. 9 ay önce

  Akşit derhal ve hemen görevden alınması gerektiğini düşünüyorum..T Eİ nin içine saman mı koydular da kaç senedir motorunu çıkaramadılar.. MİT buraya el atmalıdır.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!