Pandemide boşanmalar arttı: Hastane diye sevgiliye...

Pandemi döneminde boşanmalar ikiye katlandı. Avukat Gözde Egemen’e göre boşanmalarda asıl artış pandemi hafifleyince yaşanacak. Psikolog Funda Cansu ise, aynı eve tıkılan çiftlerin birbirine tahammülü kalmadığını belirtti.

Pandemide boşanmalar arttı: Hastane diye sevgiliye...

Kovid-19 salgını, sağlık, ekonomi, iş ve eğitim sektörü ile birlikte bireylerin aile ve özel yaşamını da olumsuz etkiledi. Bu süreç, çiftlerin birbirini daha iyi tanımasına vesile oldu. Bu süreçte evliliklerini sonlandırma kararında artış yaşandı. İstanbul Barosu verilerine göre, 2019 yılında avukat atanan ve boşananların sayısı 5 bin 214 iken 2020 yılında bu sayı 9 bin 394’e yükseldi.

Milliyet'te yer alan habere göre Pandemi döneminde evde uzun süre vakit geçiren çiftler arasında zamanla anlaşmazlıklar ortaya çıkmaya başladı ve bu da beraberinde boşanmaları getirdi. Bu anlaşmazlıkların ve boşanmaların nedenlerinden biri, çiftlerin bu süreçte birbirlerinin ‘gerçek yüzlerini’ görmesi ve şiddetin artması. Diğer bir neden ise evde kalma sürecinde, yemek, ütü, çocuk bakımı, temizlik gibi işlerin sadece kadından beklenmesi, böylece kadının iş yükünün artması. Son bir yıllık süreçte evin içinde yaşanan bu sıkıntılar, ilişkilerin bitmesine, boşanmaların artmasına neden oldu.

İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu verileri de pandemi sürecinde boşanmaların arttığı gösterdi. 2019 yılında büroya başvurup avukat atanan ve boşananların sayısı 5 bin 214 iken 2020 yılında bu sayı 9 bin 394’e yükseldi. Tüm İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu da pandemi döneminde boşanma tebligatlarında yüzde 20 artış olduğunu açıkladı.

ALDATILDIĞINI ÖĞRENDİ

Karantina sürecinde boşanan M.K. adlı kadın: “Karantina başladığından beri eşimle sürekli aynı evin içindeydik. Bu süreçte şunu fark ettim. Elinden telefon düşmüyordu ve benden de gizlemeye çalışıyordu. Sonra karantina sürecinin kendisini yıprattığını ve bir süreliğine kafa dinlemek istediğini söyledi. Biliyordum, normal bir kafa dinleme değil. ‘Peki’ dedim. Ancak şüphelendim. Daha sonra banka hesaplarını gördüm ve ciddi harcamalar yapmış. Araba ve pahalı hediyeler alınmış. Kendisini takip ettiğimde de, uzun süredir aldatıldığımı öğrendim. Başka bir kadına ayrı bir ev tutmuş ve araba almış. Karantina süreci olmasaydı bu böyle devam ederdi. Normal bir zamanda ben kendisini işte biliyorum. Sürekli yan yana değildik. Ama dediğim gibi karantina sürecinde sürekli aynı evin içinde olmamız şüphelerimi artırdı.”

HASTANE DİYE SEVGİLİYE

Pandemi sürecinde boşanan E.D.: “Karantina sürecine kadar iyi giden bir evliliğimiz olduğunu sanıyordum. Ancak karantinada eşimin aşırı sıkıldığını gözlemledim. Normal bir süreç olarak yorumladım. Hastaneyle ev arasında gidip geliyordu. Kendisi bir de psikolog. Bir süre sonra sürekli hastaneye gitmeye başladı. ‘Hastanenin bana ihtiyacı var’ diyerek sürekli gidiyordu, buna hafta sonu da dahil. Şunu da fark ettim, aslında ben de bu adamla mutlu değilmişim. Bunları düşünürken tesadüfen eşimin aslında hastaneye değil, aynı hastanede çalışan başka bir çalışanın evine gittiğini öğrendim. Hastane diye sevgilisine gidiyormuş. Başka bir eve kira ödemesi yaptığını gördüm. Sorduğumda da itiraz da etmedi. Boşandık.”