Papa’dan eş cinsel rahip ve rahibelere mesaj

Papa Francis son kitabında Katolik dünyasında skandallara neden olan din adamlarının karıştığı taciz ve eş cinsel ilişkilere ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Papa’dan eş cinsel rahip ve rahibelere mesaj

Suna Genç – PARİS

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, eş cinsel eğilimli rahip ve rahibelerin ruhban sınıfına dahil olmamasını, din görevlisi pozisyonundan ayrılmalarının kilise için faydalı olacağını belirtti. Son yazığı kitapta konuya değinen Papa Francis’in bu ifadeleri, göreve geldiği 2013’ten bu yana en net açıklama olarak görüldü. Kitabında bekarlık yeminini tutamayacak din görevlilerinin bulundukları yerden ayrılmalarını da istedi. Bu aynı zamanda dini topluluklara girmeyi isteyen kadın rahibeler için de geçerli.

Papa Francis, kilisenin karanlık bir dönemden geçtiğini belirterek yenilenmenin ve temizlenmenin zamanının geldiğini belirtti.

Papa, cinsel skandalıyla kilise içindeki krizlerden sorumlu tuttuğu şeytanı yenmek için her gün özel bir dua okumalarını istedi.

Neredeyse her gün yeni bir skandalı ortaya çıkan Katolik Kilisesi, Şubat 2019  Vatikan’da 200 yöneticiyi toplamış eşcinsellik ve cinsel taciz konuları masaya yatırılmıştı.

Asırlar boyunca üstü örtülen konular 44 hektarlık Vatikan devletine  artık dar gelmeye başlamıştı.

VATİKAN DÜN DE BÖYLEYDİ

432 yılında göreve gelen ilk papalardan Üçüncü Sixtus bir rahibeyi ayartmaktan suçlu bulunup mahkemeye çıkarıldığında savunmasını İncil’deki şu meşhur alıntıyla yapmıştı:
“Aranızda suçsuz olan kim varsa ilk taşı o fırlatsın.”