Paşinyan: Diplomatik çözüm mümkün değil, vatandaşların ellerinde silahla savaşması gerekiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamada bulundu. Paşinyan "Krizin şu aşamada diplomatik yolla çözülmesi mümkün değil. Tüm vatandaşların ellerinde silahla savaşması gerekiyor. " dedi.

Paşinyan: Diplomatik çözüm mümkün değil, vatandaşların ellerinde silahla savaşması gerekiyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabı üzerinden Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalara yönelik değerlendirmede bulundu.

27 Eylül'de Dağlık Karabağ'da başlayan çatışmaların diplomatik yolla çözülemeyeceğini belirten Paşinyan, "Şu aşamada krizin diplomatik yolla çözülmesi mümkün değil" dedi.


Paşinyan, "Ermenistan tarafı için diplomatik olarak kabul edilebilecek her şey... Azerbaycan tarafı için artık kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Ermenistan ordusunda yaşanan ağır kayıplar nedeniyle halkı "cepheye çağıran" Paşinyan, "Bu nedenle, diplomatik bir çözüme ulaşılana kadar tüm vatandaşların ellerinde silahla savaşması gerekiyor. Dağlık Karabağ'daki tüm iş insanlarının ve öğrencilerin Dağlık Karabağ’a dönerek ordu hizmetine girmeleri gerekiyor." ifadesini kullandı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Artsrun Ovannisyan da düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan'ın Ermenistan işgalinden kurtardığı bölgelere değinerek, "İlk gün de söylemiştik. Ağır kayıplar vereceğimiz cepheleri tutmaya çalışmayacağız. Savaşlarda bazen geri çekilmeler olur. Çekilme bir manevra da olabilir. " ifadelerini kullandı.