Patatesli börek 'milli beka'nın önüne geçti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun son dönemde evinin mutfağından verdiği mesajlar siyasi kulislerin gündemi haline geldi.

Patatesli börek 'milli beka'nın önüne geçti

Farklı bir siyasi reklam çalışması deneyen CHP, Kemal Kılıçdaroğlu'nun mutfak videoları ilgi görünce devamına karar verdi. Son olarak bayram öncesi evinin muftağında eşine börek konusunda yardımcı olan Kılıçdaroğlu'nun mesajları, kamuoyunun ve siyasetin gündeminin hat değiştirdiği yorumlarına neden oldu.

Haber Türk yazarı Kübra Par, AKP'nin bir dönem hız verdiği "milli beka", "Mavi Vatan" ve "dış düşmanlar" gibi propagandaların eski etkisini yaratmadığını, Kılıçdaroğlu'nun da bunu gördüğünü iddia etti.

Par'ın yazısının satır başları şöyle:

"Birkaç hafta önce evinin mutfağından paylaştığı video çok tutunca Kılıçdaroğlu aynı mekânı yeni siyaset meydanı olarak kullanmaya karar verdi.

Açıkçası ben siyasi iletişim dili bakımından başarılı buluyorum bu mutfak serisini.

Kürsüden prompterdan okunan soğuk konuşmalardan çok daha etkili ve dikkat çekici.

Üstelik patatesli börek deyip geçmeyin, Kılıçdaroğlu o fotoğraflar üzerinden seçmene 4 farklı mesaj veriyor.

“Mütevazı bir evimiz var, ben de sizden biriyim” diyor.

Eşine mutfakta yardım eden erkek profili çizerek kadın seçmenlerin gönlünü çalmayı hedefliyor.

Sıradan ev hayatının sosyal medyanın en önemli malzemesi haline geldiği bir çağda Z kuşağının anlayacağı dilden konuşuyor.

Kavganın ve aşırı ciddiyetin hâkim olduğu sıkıcı siyaset dünyasından sıyrılıp umut ve mutluluk vaat ediyor.

AK Parti ve MHP, 2018 seçimlerini milli beka söylemi üzerine kurmuş, milli-manevi değerler ve dışarıdaki 'Türkiye düşmanlarına' karşı verilen mücadele siyaset stratejisinin temelini oluşturmuştu.

Sınır ötesi operasyonların azalması, Doğu Akdeniz meselesinin gündemde geriye düşmesi ve salgın şartlarının en önemli sorun haline gelmesiyle iktidar kanadı özellikle son 1-2 aydır söylem üstünlüğünü kaybetti. Hatta başta '128 milyar' tartışması olmak üzere muhalefetin eleştirileri karşısında savunma pozisyonuna geçti.

Daha da önemlisi, kitleler üzerinde bir duygu dünyası yaratma gücü zayıfladı.

Geçen yıl bu zamanlar kitleleri milli-manevi duygular etrafında motive etmeyi hedefleyen ‘Kızıl Elma’, 'Mavi Vatan' ve 'Sen kimsin?' gibi kliplerin yerini, muhalefetin iddialarına cevap verme çabasında olan ve sonunda yayından kaldırılan animasyon filmi aldı.

Bugünlerde Mescid-i Aksa’da yaşanan zulüm muhafazakâr kitleyi aynı dava etrafında bir araya getirse bile kabul etmek gerekir ki büyük bir Erdoğan ya da AK Parti rüzgârı esmiyor.

Buna karşın muhalefet özellikle seküler ve merkez sağ seçmeni hedefleyen yeni bir ‘umut’ siyaseti yürütüyor.

Eskiden olsa özgürlük, demokrasi, hukukun üstünlüğü gibi kavramların milli beka söylemi karşısında ‘light’ kalacağını söylerdim.

Bugünkü atmosferde ise muhalefetin vaat ettiği mütevazı, mutlu ve modern aile fotoğrafı 'büyük dava'ya nazaran daha fazla alıcı buluyor.

İşte patatesli börek fotoğraflarını da bu gözle okumak lazım..."