Patlamanın olduğu bölge İsrail'in işaret ettiği yer mi?

Lübnan'daki Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın İsrail kaynaklı olduğu iddiaları üzerine sosyal medyada paylaşılan bazı görüntüler tartışma yarattı. Görüntülere yapılan yorumlarda İsrail'in füze saldırısı yaptığı iddia edildi ve İsrail Bakanı Netanyahu'nun 2018 yılında Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmasında işaret ettiği bölgeye dikkat çekildi. Ancak patlama bölgesi ile Netanyahu'nun işaret ettiği bölgenin birbiriyle ilgisi olmadığı anlaşıldı. 

Patlamanın olduğu bölge İsrail'in işaret ettiği yer mi?

Patlamayla ilgili çeşitli yorumlar yapıldığını belirten emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, özellikle İsrail tarafından yapılmış olma olasılığının ön plana çıkarıldığına dikkat çekti.

'NETANYAHU'NUN İŞARET ETTİĞİ BÖLGEYLE İLGİSİ YOK'

Karataş, "Bu patlamanın Eylül 2018 ayında İsrail İstihbaratı ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmasında belirttiği Beyrut Havaalanı civarındaki özellikle Hizbullah'a ait olduğu ifade edilen Füze Üretim/Yeniden Yapılandırma Bölgesi ile ilgisi olmadığı görsel üzerinde gözükmektedir" dedi.

"Her iki bölge arasında yaklaşık 10 km. bulunmaktadır" diyen Karataş, "Lübnan'daki ve Ortadoğu'daki geçmişten geleceğe olan/olabilecek siyasi gelişmeler dikkate alındığında bu ve bundan sonraki her olay yine kendi içerisinde farklı yorumlara açık olacaktır" diye konuştu. 

Öte yandan, sosyal medyada dolaşan 'füze' görüntülerinin de photoshop olduğu bildirildi.