Pazarlar açıldı, marketlerde fiyatlar dip yaptı iddiası

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, "Bugün buraya gelmeden önce zincir marketleri dolaştık. Oradaki fiyat durumuna baktık. Bugün fiyatları dip yapmışlar. En alt düzeyden satıyorlar. 3 gün önce gittiğimizde çok daha fahiş fiyatlar vardı." dedi.

Pazarlar açıldı, marketlerde fiyatlar dip yaptı iddiası

Ülke genelinde uygulanan tam kapanma sürecinde, cumartesi günü 10.00- 17.00 saatlerinde semt pazarlarının kurulabileceği açıklandı. Antalya'nın 3 merkez ilçesi Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı'nda 70 semt pazarı kuruldu.

Pazarlara ilgi yoğun olurken, girişlerde HES kodu sorgulaması yapıldı. Konyaaltı ilçesindeki Pınarbaşı kapalı semt pazarının etrafını güvenlik şeridiyle kapatan görevliler, izinsiz geçişlerin önüne geçti. Pazar içinde görev yapan bekçi ve zabıta ekipleri de maske ve mesafe kurallarına uymayanları uyardı.

'PAZARI ÖZLEMİŞİZ'

Pazar yerinde esnaf da tezgahlarını fiziki mesafe kuralına uygun olarak sıraladı. Müşteriler de pazardan alışveriş yapmayı özlediklerini belirtti. Pazardaki ürünlerin kilo fiyatının ise 5 ile 10 lira arasında değiştiği görüldü. Alışveriş yapan Esma Şahin, "Özlemişiz alışveriş yapmayı ama çok pahalı. 10 liradan aşağı bir şey yok. Halde satamadıklarını söylüyorlardı ama yine üretici kaybetti" diye konuştu.

Kahraman Yıldırım ise alışveriş merkezlerinde sebze ve meyveler dondurulmuş olduğu için almadığını, semt pazarını tercih ettiğini belirterek, "Çiftçimin taze ürünlerini buralarda alabiliyoruz. Çiftçiyi ayakta tutmak zorundayız. Çiftçi olmazsa fiyatlar artar" dedi. 

"Özledik pazarda alışveriş yapmayı" diyen Zahide Hansu da gelir gelmez karpuz ve domates aldığını söyledi.

Pazarda tezgah açan Rabia Nergiz de ürünlerin fiyatının normal olduğunu, yeniden tezgah açtıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Ürünlerini pazarda satan Mustafa Çağın da "Müşterilerimiz pazarı seviyor. Hem taze hem de istediği kadar alabiliyor. Herkes pazarda şu an. Fiyatlar da normal bence. Yoğunluk var" dedi.

'MARKETLER BUGÜN FİYATLARI DİP YAPMIŞ'

İçişleri Bakanlığı'nca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, Antalya'nın Alanya ilçesinde de pazarcı esnafı, bugün tezgahlarını açtı. Sadece 10.00-17.00 saatlerinde, yaş sebze ve meyveyle fide satışı yapan pazarcıların belirlenen pazar yerlerinde tezgahlarını 3 metre arayla açmasına izin verildi. Zabıta ve polis ekipleri de pazara gelenlerin ateşlerini ölçerek, HES kodu sorgulamalarını yaptı. Müşteriler ise sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat ederek, pazar alışverişlerini yaptı. 

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, pazarcılara alışveriş poşetleri ve fiyatları yazabileceği kartları dağıttı. Arife günü de pazar yerlerinin açılmasını talep ettiklerini belirten Göktepe, şöyle konuştu:

"Devlet büyüklerimizden semt pazarlarının açılmasıyla ilgili talepte bulunmuştuk. Değerli büyüklerimiz cumartesi günleri semt pazarlarının kontrollü bir şekilde açılmasını kararlaştırdı. Bu karardan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bugün buraya gelmeden önce zincir marketleri dolaştık. Oradaki fiyat durumuna baktık. Bugün fiyatları dip yapmışlar. En alt düzeyden satıyorlar. 3 gün önce gittiğimizde çok daha fahiş fiyatlar vardı. Bugün pazarda vatandaşlarımıza satılan domates halde 3,5 TL. Pazar yerinde baktığımızda ise fiyatımız 5 TL. Kontrollü bir şekilde tem tüketicilerin mağdur olmaması açısından hem de üreticilerimizin ürünü para etsin, diye ben kıymetli devlet büyüklerimden arife günü de pazar yerlerinin açılmasını rica ediyorum. Biz bunu yapmazsak yine zincir marketlerde çok ciddi fahiş fiyatlarla ürün satışı olacak. Sonrasında kapalı alanda tüketiciler zincir marketlerden alışveriş yapmaya gidecek. Bu da koronavirüsün daha hızlı yayılmasını sağlayacaktır. Biz üreticiler olarak çalışıyoruz üretiyoruz. Vatandaşlarımız evlerinde kalsın. Kurallara uyalım sonrasında zaten çok güzel bir bayram olacak."