Ped satışı, prezervatif satışı yasak mı?

İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilin valiliğine gönderdiği 'market tedbirleri' konulu genelge bugün yürürlüğe girdi. Yasak kapsamında adı geçmese de hijyenik pedlerin bazı marketlerde satışının engellendiği görüldü. Benzer bir karışıklık prezervatif satışında da yaşanıyor. Peki market ve bakkallarda ped ve prezervatif satışı yasaklandı mı? İşte cevabı...

Ped satışı, prezervatif satışı yasak mı?

Marketler, bugünden itibaren alkollü içeceklerin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim gibi ürünleri satamayacak.

Vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçlarını karşılamakla sınırlı olacak şekilde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcılar tam kapanma döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Zincir ve süper marketler daha önce belirtildiği gibi pazar günleri kapalı kalacak.

PED SATIŞI YASAKLANDI MI?

Sosyal medyada bir çok görselde bakkal ve marketlerde ped satışı yasaklandığı iddia ediliyor. Gelen bir çok görselde 7 mayıs cuma günü itibariyle ped satışı yapılmayacağı iddiaları sonrası vatandaşlar merak ediyor. Peki ped satışları yasaklandı mı?

Deterjan, sabun, hijyenik ped ve ev temizlik ürünleriyle ilgili herhangi bir kısıtlama ise genelgede net bir şekilde yer almıyor.

Ancak PED satışları resmi bir açıklamayla yasaklanmadı ve temel ihtiaç kapsamında olduğu düşünülüyor.

Ancak gelen görseller PED satışları yasaklandı mı sorularını beraberinde getiriyor. Birçok merket yasak olduğu iddiasıyla ped satışı yapmıyor. Şu an için resmi bir yazının gelmesi bekleniyor.

Marketlerden ped almak yasak mı değil mi gün içerisinde belli olacak gibi görünüyor.

PREZERVATİF SATIŞI YASAKLANDI MI?

Birçok markette prezervatif satılan reyonlara şerit çekilmesiyle sosyal medya kullanıcıları, 'Prezervatif satışı yasaklandı mı?' sorusunun cevabını aramaya başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında marketlerde deodorant, tüy dökücü, krem ve prezervatif gibi kişisel temizlik/korunma ürünlerinin satışı  17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar geçici olarak yasaklandı.

İŞTE 'MARKET TEDBİRLERİ' KONULU O GENELGENİN AYRINTILARI

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralanmıştı:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

-Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

-Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.