Pentagon Bağdadi iddialarını yalanladı!

IŞİD elebaşı Ebubekir El Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından Orgeneral Milley ile ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ortak basın toplantısı düzenledi.

Pentagon Bağdadi iddialarını yalanladı!

Orgeneral Milley, operasyonun detaylarına dair değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD elebaşının bir tünelde üzerinde patlayıcı yüklü yeleği infilak ettirerek intihar ettiğini belirten Milley, Bağdadi’nin cesedinin güvenli bir ABD tesisine götürülerek DNA testine tabi tutulduğunu ve cesedinin daha sonra imha edildiğini söyledi.

Milley, Bağdadi’nin cesedinin denize atıldığına ilişkin soruya, “Ceset, silahlı çatışma kanunlarına uygun bir şekilde imha edildi” cevabını verdi.

Operasyonda, iki erkek IŞİD üyesinin sağ ele geçirildiğini aktaran Milley, bu kişilerin ABD’nin elinde tutuklu olduklarını ve güvenli bir üsse götürüldüğünü kaydetti.

‘PERSONEL BAKIMINDAN SADECE ABD’NİN DÜZENLEDİĞİ BİR OPERASYON’

Milley, Bağdadi’nin yerinin tespit edilmesi sürecine de değinerek, “Savunma Bakanlığı nezdindeki birçok birim ve kurumlar arası istihbarat ile hedefin yeri, Suriye’nin bir ilinde Türkiye sınırına 6 kilometre mesafede bir yerde olduğu tespit edildi” diye konuştu.

‘PKK’lı Ferhat Abdi Şahin, ABD operasyonunda bir SDG üyesinin de yer aldığını, IŞİD’in içine birini yerleştirerek istihbarat elde ettiklerini’ söylüyor. Bunları teyit edebilir misiniz?’ sorusu üzerine, Milley şunları söyledi:

“Bu personel bakımından sadece ABD’nin düzenlediği bir operasyon idi. Biliyorum, medyada yer alan ve SDG’nin de ABD askerleri arasında unsurları, askerleri veya bir askeri olduğuna ilişkin yorumlara atıfta bulunuyorsunuz. SDG ile olup biten her şeyi ifade edemem ama saldırıyı düzenleyen, havada dolaşan uçaklar bakımından bu tamamen bir ABD operasyonu idi.”