Pentagon, PKK/YPG'ye garanti verdi!

Barzani'nin kanalı sordu, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülüğü yanıtladı. Pentagon terör örgütü PKK/YPG'ye desteğe devam garantisi verdi.

Pentagon, PKK/YPG'ye garanti verdi!

Joe Biden döneminde de Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/YPG yapılanmasına tam gaz desteğe devam edileceği mesajı geldi. 

ABD Savunma Bakanlığı Sözcülüğü, Barzani'nin yayın organı Rudaw’ın e-mail üzerinden yönelttiği sorulara yazılı yanıt verdi.

Yeni ABD yönetiminin, Suriye’nin kuzeydoğusundaki PKK/YPG'nin maske örgütü Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) yardımlarının devam edip etmeyeceği şeklindeki soruya Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü şu yanıtı verdi:

“Sahada IŞİD'e karşı mücadelede aslan payını alan Demokratik Suriye Güçleri (DSG), yetenekli ve kararlı bir askeri ortak olmaya devam ediyor. ABD'nin desteği olmadan IŞİD teröristlerini kökten temizleyemez ve hala gözaltında olan on binlerce IŞİD’li tutuklu ve aileyi koruyamazlar. ABD, Suriye'nin kuzeydoğusundaki SDG ile birlikte, insani yardım toplulukları ve sivil toplum grupları da dahil olmak üzere, yerel ortaklarla yakın koordinasyon içinde olmaya devam ediyor. Suriye halkının geleceği için, insani ihtiyaçları karşılamak, gerekli istikrar ve güvenliği sağlamak adına desteğimize devam edeceğiz.”

“ABD, Erbil ile Bağdat arasında özellikle mali konularda yaşanan çelişkileri nasıl değerlendiriyor?” sorusuna Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü, “İstikrarlı, müreffeh, demokratik ve birleşik bir Irak'ı destekliyoruz. Stratejik anlaşmamızın çerçevesi bizim için ilişkilerimizin temel kalıpları oluyor” yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ayrıca, “Irak’ın yolsuzlukla mücadelesini ve ekonomik reform çabalarını destekleyen, bölgesel ilişkileri geliştirmesine yardımcı olan, insani yardım sağlayan, tüm Iraklıların insan haklarına saygıyı destekleyen istikrarlı ve güvenilir bir ortak olacağız. Bu aynı zamanda, suç faaliyetleriyle mücadelede ve yasadışı silahlı grupların kontrol edilmesinde, ülkenin bomba ve mayınlardan temizlenmesinde Irak güvenlik güçlerine de yardım sağlayacaktır” açıklamasını yaptı. (Rudaw)