Pentagon: Türkiye hava görev emrinden çıkartıldı

Pentagon, Türkiye'nin Suriye hava görev emrinden çıkarıldığını duyurdu. ABD Savunma Bakanlığı, keşif ve gözlem verilerinin TSK'ya verilmeyeceğini duyurdu. Kararın ne anlama geldiğini yorumlayan Tümgeneral Beyazıt Karataş 'Türkiye-ABD arasındaki Güvenli Bölge oluşturulması çalışmaları resmen askıya alınmıştır. Türkiye ABD Birleşik Müşterek 'Oyalama' Merkezi hemen kapatılmalıdır' dedi.

Pentagon: Türkiye hava görev emrinden çıkartıldı

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yönelik operasyon kararının ardından, Türk savaş uçaklarının hava operasyonları için Suriye’nin kuzeyindeki hava sahasını kullanıp kullanamayacağı sorusu gündeme gelmişti.

Pentagon’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Türkiye’nin Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından Suriye’de Hava Görev Emri’nden çıkarıldığını, Türkiye’ye keşif ve gözlem bilgilerinin verilmesinin durdurulduğunu açıkladı.

NE ANLAMA GELİYOR?

Pentagon’un açıklamasını değerlendiren Tümgeneral Beyazıt Karataş açıklamanın ne anlama geldiğiyle ilgili şunları söyledi: “Türkiye-ABD arasındaki Güvenli Bölge oluşturulması çalışmaları resmen askıya alınmıştır. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi’nin anlamı kalmamıştır. Bu gelişmelerin sonucu olarak yeni bir girişim ortaya çıkmazsa, Türkiye ABD Birleşik Müşterek ‘Oyalama’ Merkezi hemen kapatılmalıdır. Planlı veya taslak ABD ziyaretleri iptal edilmelidir. Suriye ile diplomatik ilişkiler başlatılmalıdır.”

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye, Birleşik Hava Operasyonu Merkezi tarafından Hava Görev Emri’nden çıkarıldı, Türkiye’ye keşif ve gözlem verilerinin sağlanması durduruldu.” ifadelerini kullandı.

KOORDİNASYONSUZ UÇAMAZ

“Bunun hava sahasını Türkiye’ye kapatmak anlamına gelip gelmediği”ne ilişkin soruya Gleason, “Teknik olarak bu anlama gelmese de bir hava unsuru Hava Görev Emri’nden çıkarıldığında söz konusu bölgede koordinasyonsuz uçması neredeyse imkansız hale geliyor” yanıtını verdi.

‘ABD ASKERLERİ TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE DURMAYACAK’

Diğer taraftan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin muhtemel operasyonu öncesinde Amerikan kuvvetlerinin bölgeden çekileceğine ilişkin kararını AA muhabirine değerlendiren bir savunma yetkilisi ise ABD askerlerinin, askeri olarak Türkiye’nin önünde durmayacağını ifade etti.

Yetkili, Türkiye’nin adımının başka sonuçları beraberinde getirebileceğini iddia etti.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, Pentagon’un Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik muhtemel operasyonuna destek vermeyeceğini ve parçası olmayacağını ifade ettiğini açıklamıştı.

ABD’li senatör Türkiye’yi ‘NATO’ ile tehdit etti