Doğu Perinçek'ten Hakan Fidan'a 'Akşener' sorusu... 'Hiç olacak şey değil!'

Meral Akşener’in İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yla ilgili "FETÖ'cü" iddiasını MİT Başkanı Hakan Fidan ve Milli savunma Bakanı Hulusi Akar'a sorduğu ve "kayıtlarımızda yok" yanıtı aldığı gündeme gelmişti. İddia tartışma yarattı. Vatan Partisi lideri Perinçek, "Herhangi bir kanunda MİT Müsteşarının, telefon açan herkese insanlar hakkında bu tür malumatlar vermesi yok. Hiç olacak bir şey değil. MİT Müsteşarını sorumlu tutuyorum ve kendisine buradan soruyorum. Kamuoyunu aydınlatması lazım" dedi.

Doğu Perinçek'ten Hakan Fidan'a 'Akşener' sorusu... 'Hiç olacak şey değil!'

İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu için "FETÖ'cü" suçlaması yapması siyasetin gündemine otururdu.

Özdağ, CNN TÜRK’te Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“FETÖ’cülerin partiye girmemesi için çok çaba sarfettim. Buğra Kavuncu İyi Parti'ye gelmeden önce Meral Akşener'i FETÖ'cü olabileceği konusunda uyardım. İlk başta engelledim. Fakat daha sonra partiye geldi. 1 Nisan kongresinden sonra GİK’e girdi. Sayın genel başkanı tekrar uyardım. Sayın genel başkan bütün sorumluluğu üzerine aldığını söyledi. GİK’e girdi. Genel Başkan Yardımcısı oldu, Partinin Sözcüsü oldu. İstanbul il başkanı oldu. Buğra Kavuncu’dan bahsediyoruz. Bu benim için en büyük hayal kırıklığı ve kırılmadır. Meral Hanım, güvenlik konusunda devletin en önemli kişileriyle görüştüğünü ve Buğra Kavuncu hakkında olumsuz bir bilgi olmadığını bana söyledi. Ben de kendisine devlet elindeki her bilgiyi vermez dedim.”

'MİT BAŞKANI'NA SORDU'

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem de bu bilgiyi doğruladı. Erdem katıldığı televizyon programında konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“İstihbarati bilgi nerden alınır? Genel Başkanımız MİT Başkanımıza açıyor telefon soruyor. MİT Başkanına diyor ki ‘Bir milletvekilimiz bir başkanımız hakkında bunu söylüyor. Sizde böyle bir bilgi var mı?' Yetmiyor savunma bakanına soruyor. Sayın Genel Başkan da Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olmadığını biliyor. Akşener gibi devletin bekasına yıllardan beri değer veren bir siyasetçiden bahsediyoruz. Ama son derece tecrübeli milletvekili böyle bir bilgi verdiğinde, istihbarati bilgi dediğinde sayın MİT Başkanından daha iyi bilecek bir makam var mı? Nereye sorsun genel başkan?”

'BEN BU BİLGİYE İNANAMIYORUM'

Gelişmeler üzerine olayı değerlendiren Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek şu açıklamayı yaptı:

“En anlamlı konu bu. Ben bu bilgiye inanamıyorum. Ben bu bilgiyi Türkiye kanunlarının geleneklerinin hiçbir yerine oturtamıyorum. Herhangi bir kanunda MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, telefon açan herkese insanlar hakkında bu tür malumatlar vermesi yok. Hiç olacak bir şey değil. MİT Müsteşarını sorumlu tutuyorum ve kendisine buradan soruyorum. Kamuoyunu aydınlatması lazım.

“MİT Müsteşarı cumhurbaşkanına sorumludur ve her önüne gelen MİT Müsteşarından bu tür bilgiler alamaz. Burada çok acayip ve hiçbir şeye sığmayan bir davranış var. MİT Müsteşarına çok ağır bir sorumluluk düşüyor. Derhal kamuoyunu aydınlatmalıdır.

'TELEFONU KAPATMASI GEREKİRKEN...'

MİT Müsteşarı nasıl böyle bir cevap veriyor. ‘Efendim ben cumhurbaşkanına sorumluyum. Bu tür bilgileri ancak ona verebilirim, saygılar sunarım’ deyip telefonu kapatması gerekir. Bence bu konunun üstüne gidilmeli. Bana böyle bir telefon geldi ya da gelmedi. Başka bir MİT mensubu böyle bir şey yapmışsa soruşturma açması gerekir. MİT bakkal dükkanı değil. Bu bütün sistemi çökertir, Türkiye'de hukuk kalmaz. Devleti de çökerten çok acayip bir uygulama olarak gözükür. Herhalde birkaç gün içinde bir açıklama yapması gerekir. Ceza hukuku açısından da burada bir suç var. Kanunlara çok aykırı. MİT Müsteşarı devlete ait bir bilgiyi ulu orta veriyor. Bu konunun üstünü kapayamaz.”