Peskov, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiye 10 üzerinden puan verdi!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya'nın Türkiye'yle olan mevcut ilişkilerini değerlendirdi. Peskov, Türkiye olan ilişkilerine 10 üzerinden puan verdi.

Peskov, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiye 10 üzerinden puan verdi!

Türkiye ve Yunanistan ilişkilerinde son dönemde karşılıklı hamleler ve açıklamalarla tansiyon yükselirken, Rusya’dan iki ülkeyle olan ilişkilere yönelik kritik açıklamalar geldi.

Rus haber ajansı TASS’ın Yunan TV Kanalı ANT1’dan alıntıladığı haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın Yunanistan ile ilişkilerini 10 üzerinden 6 olarak değerlendirirken, Türkiye ile ilişkilerine ise 10 üzerinden 7 puan verdi.

TV kanalının haberine göre Peskov, Putin’in Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile yakın zamanda yapacağı görüşmeden doğan Rus-Yunan ilişkilerine ve beklentilerine değindi. Bundan yola çıkan Peskov, Moskova ve Ankara arasındaki ayrıcalıklı işbirliğine vurgu yaparken, tüm Avrupa’yı etkisi altına alan ve bunun sonucunda ortaya çıkan enerji krizi ile ilgili de konuştu.

Peskov, kaybedilen pozisyonları aşmak ve ülkeler arasındaki işbirliği alanlarını genişletmek için ciddi fırsatlar olduğunu da sözlerine ekledi. Rusya’nın Türkiye’ye teslim ettiği S-400 karadan havaya füze sisteminden de bahsetti.

Öte yandan Peskov gazetecilere verdiği demeçte, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmesine de değindi. Peskov, “Cumhurbaşkanları, temsilcilerin temasları gerçekleştikten sonra tekrar konuşmanın gerekli olacağını söylediler. Ancak şu an kesin bir zaman vermek mümkün değil” dedi.