Peşmerge ateşle oynuyor! Türkmen kasabasına operasyon başlatıldı

Kerkük’ün bazı köylerinde kontrol sağlayan Peşmerge şimdi de Irak'ın Diyala vilayetine bağlı Türkmenlerin yaşadığı Karatepe'de operasyona başladı.

Peşmerge ateşle oynuyor! Türkmen kasabasına operasyon başlatıldı
Peşmerge ateşle oynuyor! Türkmen kasabasına operasyon başlatıldı

VERYANSIN TV

4 Aralık’ta IŞİD saldırısını bahane ederek Kerkük’ün Sergeran kasabası Liheban köyünde kontrol sağlayan Peşmergenin yeni hedefi Irak'ın Diyala vilayetine bağlı Karatepe… 

Tartışmalı bölgeler arasında yer alan Karatepe kasabası Türkmen nüfusun yoğunluğuyla dikkat çekiyor. 

IKBY'ye bağlı Peşmerge Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Diyala'ya bağlı Karatepe ve Germeser olmak üzere iki cepheden Peşmerge güçleri Ortak Operasyon Komutanlığı ile birlikte terör örgütü IŞİD yuvalarını ve tehdidini ortadan kaldırmak için operasyon başlattı." ifadelerine yer verildi.

Peşmerge güçleri ile Irak ordusunun ortak operasyonunun, daha önce yapılan anlaşmaya göre gerçekleştirildiği kaydedildi.

ANLAŞMA NEYDİ?

20 Ekim’de yapılan anlaşma ile IŞİD saldırılarını önleme iddiasıyla ‘Ortak Koordinasyon Odası’ kurulmuştu. Anlaşma ile Kerkük’te ve bazı bölgelerde Erbil ile Bağdat arasındaki sınır hattı revize edildi. Bağdat tarafından kontrol edilen ve Türkmenlerin yaşadığı bölgelere 25 Kasım’da Peşmergenin girmesi hedefleniyordu.

Ancak gelen itirazlar sonrası Peşmergenin halihazırda Kerkük’e giriş sağlayamadığı iddia ediliyordu.

Sahadan gelen haberler ise Kerkük’ün bazı köylerini Peşmergenin IŞİD bahanesiyle kontrol altına aldığını gösteriyor. 

PEŞMERGE BİRLİĞİ KERKÜK KÖYÜNDE!

Bu kapsamda Kerkük’ün Sergeran kasabası Liheban köyüne 4 Aralık’ta yapılan IŞİD saldırılarını bahane eden Peşmerge, köyde kontrol sağlamıştı.