Pfizer, KOVID-19 aşısında 5-11 yaş için acil kullanım izni istedi

ABD’li ilaç devi Pfizer, ABD'de KOVID-19 aşısının 5-11 yaştaki çocuklara uygulanması için acil kullanım izni başvurusu yaptı.

Pfizer, KOVID-19 aşısında 5-11 yaş için acil kullanım izni istedi

Pfizer, yaptığı duyuruda, KOVID-19 aşısının 5-11 yaş grubunda kullanımı için yaptığı 2'nci ve 3'üncü aşama klinik deneylerinin sonuçlarını ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) gönderdiğini açıkladı.

Şirket, 2 bin 268 katılımcı üzerinde gerçekleştirilen deneylerde 5-11 yaş grubunda aşının 10 mikrogramlık iki dozunun, 16-25 yaş grubunda kullanılan 30 mikrogram iki doz aşı ile benzer antikor tepkisi oluşturduğunu belirtti.

Pfizer, deneylerin sonuçlarını Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve benzeri kurumlarla da paylaşacağını bildirdi.

Aşının 2-5 ve 6 ay-2 yaş grupları için klinik deneylerinin devam ettiğini de belirten Pfizer, sonuçların yılın son çeyreğinde beklendiğini ifade etti.

Pfizer-BioNTech aşısı ABD’de 12-15 yaş grubu için acil kullanım onayı başvurusundan yaklaşık bir ay sonra gerekli izinleri almış ve kullanıma sunulmuştu. 

Türkiye'de İzmir'de yaşanan bir olayda bir aylık bir bebeğe COVID-19 aşısı yapıldığı öne sürülmüş büyük tartışma yaratan olayın ardından Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaparak iddiaları yalanlamıştı.