Pfizer/BioNTech aşısında yeni etkinlik oranı açıklandı

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer/BioNTech Kovid-19 aşısının yeni etkinlik oranı açıklandı.

Pfizer/BioNTech aşısında yeni etkinlik oranı açıklandı

Aşı, Kovid-19'a karşı, ikinci dozdan 7. günden itibaren 6 ay sonrasına kadar ölçüldü. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak belirlendi. Ayrıca, aşının, B.1.351 adı verilen Güney Afrika varyantında yüzde 100 etkili olduğu da görüldü.

Pfizer'dan yapılan açıklamaya göre, firma, 16 yaşında ve daha büyük 44 binden fazla katılımcının sonuçlarını değerlendirdi. Katılımcılar ikinci dozdan sonra en az altı ay takip edildi ve elde edilen verilere göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak tespit edildi.

Açıklamada, aşının Kovid-19’a karşı en az altı ay koruma sağladığı da vurgulandı. 

Bu arada, 800 kişi üzerinde yapılan Güney Afrika varyantı çalışmasında da aşının yüzde 100 etkili olduğu tespit edildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla,  yeni verileri içeren güncellenmiş sonuçların yasal onay için yetkili kurumlara sunulacağını bildirdi.

BioNTech CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de, bu verilerin sürü bağışıklığına ulaşma ve pandemiyi sona erdirme açısından önemli olduğunu dile getirdi. Nuray Özger / Ajans Bizim