'PKK bağlantılı' grubun oyunu yasaklandı, İmamoğlu'ndan tepki geldi 

İBB Şehir Tiyatroları'nda sahne almaya hazırlanan Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) adlı grubun oyunu, PKK propagandası yaptıkları için yasaklanmıştı. Ekrem İmamoğlu karar tepki göstererek, “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç" dedi.

'PKK bağlantılı' grubun oyunu yasaklandı, İmamoğlu'ndan tepki geldi 

İBB Şehir Tiyatroları yeni sezonu 16 yeni oyunla açtı. Destek amacıyla 50 özel tiyatro grubunun da Ekim ayında Şehir Tiyatroları sahnelerini kullanacağı daha önce duyurulmuştu. Bunlardan birisi de Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) grbuydu ve Mezopotamya Kültür Merkezi’ne (MKM) bağlı faaliyet gösteriyordu. 2016'da OHAL kanunu ile 3 ay süre ile faaliyetleri durdurulan MKM'nin terör örgütü PKK ile bağlantısıyla biliniyordu. Uyarılara rağmen grubun oyunu sahneden kaldırılmayınca dün “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

İstanbul Valiliği de oyunun Kürtçe olması nedeniyle değil, terör örgütü propagandası yapılacağı gerekçesiyle yasaklandığını duyurdu.

Yasak kararı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun tepkisini çekti. İmamoğlu, "Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç" dedi.

İmamoğlu şöyle devam etti:

"Böyle bir şey olmaz. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır.”

VALİLİK: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Valiliği, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı'nın terör propagandası yapıldığı gerekçesiyle yasakladığı tiyatro oyunuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Teatra Jiyana Nü" özel tiyatro ekibi tarafından 13 Ekim 2020 tarihinde sergilenmesi planlanan "Beru: Klakson Borizan Birt" isimli tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığımızca Kürtçe olduğu için yasaklanmamıştır.

Türkçe, Kürtçe veya hangi dilde olursa olsun, terör propagandası yapmak kanunlarımızda yasaktır ve bu tür girişimlere kesinlikle müsaade edilemez. PKK/KCK terör örgütü faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda;

Teatra Jiyana Nü (Yeni Yaşam Tiyatrosu) isimli tiyatro grubunun -sözde- Devlet ve Terör ilişkilerini irdeleyen  "Beru; Klakson Borizan Birt" isimli tiyatronun var olan oyununun tüm kurgusu PKK Terör örgütünün ülkemize karşı yürüttüğü terör propagandasına dönüştürülmek suretiyle oluşturulduğu yönünde güvenlik güçlerimizin tespiti söz konusudur. Bir tiyatro oyununun PKK terör örgütünün propagandasına dönüştürülmesi asla kabul edilemez. Konuyla ilgili olarak soruşturmalar başlatılmıştır."