PKK kampta tuttuğu IŞİD'lileri serbest bıraktı

Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeydoğusunda yer alan Hol Kampı'nda tuttuğu, aralarında IŞİD'lilerin de bulunduğu 290 kişiyi serbest bıraktı. 

PKK kampta tuttuğu IŞİD'lileri serbest bıraktı

AA'nın yerel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre, terör örgütü bölgede yaşayan Arap aşiretlerin kefil olmaları karşılığında Hol Kampı'ndan kişi sayısı 290'a ulaşan 70 aileyi daha çıkardı. 

Edinilen bilgilerde, serbest kalanlar arasında çok sayıda IŞİD üyesi ve ailelerinin bulunduğu belirtiliyor. 

Örgüt, geçen hafta da terör örgütü IŞİD işbirlikçisi olduğu tespit edilen 631 kişiyi tutuklu bulundukları yerlerden tahliye ettiğini duyurmuştu. 

Tahliye süreçlerine devam eden örgüt, daha önce de benzer süreçleri takip ederek aralarında IŞİD'lilerin bulunduğu yüzlerce kişiyi serbest bırakmıştı. 

HOL KAMPI

YPG/PKK, Hol beldesinde Nisan 2017'de kurduğu kampta Deyrizor'da terör örgütü IŞİD üyeleri ile çatışmalardan kaçan sivillerin yanı sıra teslim olan bazı IŞİD'liler ve ailelerini tutuyor.

Kampta, örgütün alıkoyduğu siviller ise insanlık dışı şartlarda barındırılıyor.

Hijyenik olmayan lavabo ve duş kabinleri, yırtık çadırlar, son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler, kronik rahatsızlıkları olanlara ilaç temin edilmemesi, hasta bakımı yapılmaması kamptaki başlıca sorunlar arasında yer alıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum örgütleri sık sık Hol Kampı'ndaki insani durumun giderek kötüleştiği uyarısında bulunuyor ve IŞİD militanlarının tutulduğu merkezlere erişim talep ediyor.

BM'ye göre 10 bin kişi kapasiteli Hol Kampı'nda bunun 7-8 katı kişi tutulurken çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor.

Hol Kampı'nda yaklaşık 50 ülkeden birkaç bin yabancı terörist savaşçı ve ayrıca çok sayıda Suriyeli ve Iraklı terörist bulunuyor.