PKK mayın döşedi FETÖ seyretti… Görüntüler ortaya çıktı

Siirt'teki FETÖ soruşturması kapsamında TSK’dan ihraç edilen eski Kurmay Yarbay Mehmet Okan Arıkan’ın 2017 yılında kendisine bildirilmesine rağmen sınırda mayın döşeyen PKK’lı teröristlere müdahale ettirmediği iddia edildi. Saldırıda bir mühendis şehit oldu. Patlamaya ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

PKK mayın döşedi FETÖ seyretti… Görüntüler ortaya çıktı

FETÖ üyeliği nedeniyle 2017’de TSK’dan ihraç edilen eski 2. Hudut Tabur Komutanı Mehmet Okan Arıkan, şimdi Kilis Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada gözaltında. Ankara'da gözaltına alınan Arıkan Kilis'e getirildi.

Hakkındaki iddialar, terör örgütleri FETÖ ve PKK'nın işbirliğini bir kez daha gözler önüne serdi.

8 Temmuz 2017 tarihinde Türkiye-Suriye sınırında gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili görüntüler ortaya çıktı.

TRT'de Haber'den Kemal Gümüş'ün haberine göre, görüntülerde 5 PKK’lı teröristin Kilis’e bağlı Demirışık Köyü yakınlarındaki sınır duvarına yaklaştğı tespit edildi. Teröristlerden ikisi duvarın yanındaki yolu kazarak bir şeyler yerleştirdi. Bölgeyi güvenlik kameralarından izleyen askerler durumu telsizle, komutanları Kurmay Yarbay Mehmet Okan Arıkan’a bildirdi.

Nöbetçi askerler toprağa gömülen şeyin mayın olabileceğinden şüphelenerek kendi aralarında konuştu ancak iddiaya göre, Tabur komutanı Arıkan, teröristlere müdahale ettirmedi. O teröristlerin niye geldiği, yola ne gömdükleri de araştırılmadı.

Ve tam da o noktada haftalar sonra bir patlama meydana geldi.

MÜHENDİS ŞEHİT OLDU

23 Ağustos 2017 Türkiye Suriye sınırına döşenen güvenlik duvarının kontrolünü yapan 30 yaşındaki Mühendis Mehmet Akcan Terör örgütü PKK mensuplarının yola döşediği mayının patlaması sonucu şehit oldu. Güvenlik kamera kayıtlarına da yansıyan patlamadan 45 gün önce mayınların döşendiği tespit edildi.

Patlamayla ilgili soruşturmada teröristlerin kimliğine ulaşılamadı. Ama Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı olayın peşini bırakmadı. Görevli 7 kişi hakkında inceleme başlattı. Sorumluların tespiti için de bilirkişi raporu istedi. Hakkında inceleme başlatılan kişilerden biri, askerlerin o gün durumu bildirdiği Kurmay Yarbay Mehmet Okan Arıkan’dı.

BİLİRKİŞİ RAPORU: ASLİ KUSURLU ARIKAN

Bilirkişi raporunda birinci derece asli kusurlu olarak tabur komutanı Arıkan gösterildi.

Rapora göre;

- Kurmay Yarbay Mehmet Okan Arıkan, diğer personelin görevini yapmasına izin vermedi.

- Teröristlerin bir saat kazı ve kablolama faaliyetlerinin patlayıcı madde tuzaklama olarak değerlendirilmesine rağmen mayın arama taraması yapılması için çaba göstermedi.

- Giriş çıkışların yapılmasına engel olacak şekilde fiziki bir tedbir aldırmadı.

Aradan geçen süreçte Arıkan, FETÖ soruşturmaları kapsamında ihraç edilmişti. Şimdi Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltında.

‘TUZAK VALİ İÇİN HAZIRLANDI’ İDDİASI

Arıkan’ın teröristlerin sınırda tuzakladığı mayınlarla ilgili sınırda denetimler yapan dönemin valisi Mehmet Tekinarslan’a da herhangi bir bilgi vermediği öğrenildi. Söz konusu tuzağın vali için hazırlandığı iddia ediliyor.