PKK ile Peşmerge çatıştı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, PKK’nın Duhok’ta Peşmerge güçlerine saldırdığını duyurdu. Açıklamada saldırı “kırmızı çizginin aşılması” olarak değerlendirildi, “güvenliğin bozulmasına izin vermeyiz” ifadeleri kullanıldı.

PKK ile Peşmerge çatıştı

PKK’nin Duhok’un Amedi ilçesinin Çemanke kasabasında Peşmerge güçlerine yönelik saldırı düzenlediği belirtildi. 1 Peşmergenin öldüğü, 3 Peşmergenin de yaralandığı belirtildi. 

Açıklamayı Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’a konuşan Çemanke Kasabası Müdürü Elend Emir Goge yaptı. 

Goge ayrıca, bölgedeki gerginliğin halen devam ettiğini kaydetti.

Saldırıya ilişkin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden açıklama geldi. 

Saldırının kınandığı açıklamada Irak’ın kuzeyindeki güvenliğin bozulmasına izin verilmeyeceği belirtildi. 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kürdistan Bölgesi Hükümeti kardeş kavgasına karşı olup, aynı zamanda bu tür saldırıları kırmızı çizginin aşılması olarak nitelendirmektedir. Bugünkü PKK’nin Peşmerge Güçleri’ne saldırısını da şiddetle kınıyor ve saldırıyı Kürdistan Bölgesi ve meşru kurumlarına karşı taciz olarak görüyoruz. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi Hükümeti olarak güvenliğin bozulmasına izin vermeyiz.”

BÖLGEDE NELER YAŞANMIŞTI? 

Eski IKBY Başkanı ve Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani, 2 Ekim'de yaptığı açıklamada, PKK'nın IKBY'deki faaliyetlerini eleştirerek, "Yasal olmayan bir şekilde bir tarafın (PKK) kendini dayatmasına izin verilmemeli." demişti.

KDP Sözcüsü Mahmud Muhammed, 27 Ekim'de yaptığı yazılı açıklamada, PKK'nın IKBY'de memurları öldürdüğünü ve bölgedeki faaliyetleriyle halk için tehdit oluşturduğunu belirtmişti.

IKBY Güvenlik Ajansı, 26 Ekim'de yaptığı açıklamada, Erbil'deki bir yabancı diplomatik misyona saldırmayı ve üyelerine suikast düzenlemeyi planlayan terör örgütü PKK ile bağlantısı olan en az 12 şüphelinin tutuklandığını bildirmişti.

Erbil Asayiş Genel Müdürlüğü de 10 Ekim'de yaptığı açıklamada, Irak'ın Duhok kentinde, Türkiye sınırında bulunan Serzer Sınır Kapısı Asayiş Müdürü Gazi Salih İlhan'ın, 8 Ekim'de PKK tarafından öldürüldüğünü duyurmuştu.