PKK’dan Amerikan askerlerine sitem

Trump'ın Suriye'nin kuzeyinden çekilme kararı PKK/YPG'de büyük hayal kırıklığı ve öfkeye neden oldu. New York Times'in haberine göre ABD'nin kararını Amerikan generallerden öğrenen SDG komutanı Mazlum Kobani 'Bizi yalnız bırakıyorsunuz' diyerek tepki gösterdi.

PKK’dan Amerikan askerlerine sitem

Amerikan askerlerinin, TSK operasyomnu öncesi Suriye’den çekilme kararı, terör örgütü PKK/YP’nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri’nde (SDG) büyük infial yarattı. New York Times’in haberine göre ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararını ABD’li bir generalden haber alan sözde SDG komutanı Mazlum Kobani “Bizi yalnız bırakıyorsunuz” diyerek sitem etti.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali de ABD’nin kararına tepkisini “Bu karar ABD ve SDF arasındaki güven ve işbirliğini yer bir edecek” ifadesiyle gösterdi.

Bali dün de ABD’nin çekilme kararına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Güvenlik anlaşmasına rağmen ABD güçleri sorumluluklarını yerine getirmedi ve bölgeyi bir savaş alanına çevirmek üzere sınırdan çekilmeye başladı” diye yazdı.

PKK/PYD’nin üst düzey isimleri ile yaptığı röportajlarla tanınan Jenan Moussa ise Bali’nin tivitine ilişkin yaptığı yorumda yaşanan süreci şöyle özetledi:

1. Adım: ABD, Kürtlere, sınırdaki tahkimatlarını kaldırmalarına karşılık koruma güvencesi veriyor.

2. Adım: Kürtler savunma pozisyonlarını imha ettiler.

3. Adım: Amerikalılar tek taraflı olarak ayrılmaya karar veriyor.

4. Adım: Kürtler, ABD desteği ve savunma pozisyonları olmadan bırakıldı.

SIRTIMIZDAN BIÇAKLADI

Ürdün’ün Al-Hadath Televizyonu’na konuşan SDG Sözcüsü Kino Gabriel de dün “ABD bizi sırtımızdan bıçakladı” demişti.

Türkiye’nin Afrin Harekâtı öncesinde de PKK/PYD’den “ABD’liler bizi sattı” yönünde çok sayıda tepki gelmişti.