PKK'lı teröristler, Hatay'a paramotorlarla sızmış

Hatay'ın İskenderun ilçesinde etkisiz hale getirilen 2 teröristin, Amanoslar'a paramotorlarla inen 4 kişilik grupta yer aldığı, söz konusu tüm teröristlerin etkisiz hale getirildiği açıklandı.

PKK'lı teröristler, Hatay'a paramotorlarla sızmış

Hatay'ın İskenderun ilçeseinde meydana gelen patlamanın ardından, eylem hazırlığındaki teröristlerden birinin, kaçarken kendiniği infilak ettirdiği ortaya çıktı.

MENBİÇ'TEN AMANOSLAR'A PARAMOTORLARLA GELDİLER

Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın yaptığı açıklamaya göre; 4 kişilik PKK'lı grup paramotorlarla Münbiç'ten Amanoslar'a 2 kişilik gruplar halinde geldi. Teröristlerden biri 19 Ekim'de öldürülürken, diğeri de sağ yakalandı.

DİĞER GRUP, KAÇARKEN KAZA YAPTI

Bugün yaşanan olayda diğer 2 terörisin gasbettikleri araç, kovalamacada kaza yapınca yaya olarak kaçmaya çalıştıkları öğrenildi.

BİRİ KENDİNİ PATLATTI

Kaçan teröristlerden birinin, kurtulamayacağını anlayınca kendini patlattığı belirtildi.

İkinci terörist yine güvenlik birimlerinin takibi sonucunda etkisiz hale getirildi.

ABD'NİN TERÖRİSTLERE DESTEĞİ

Geçen sene Hakurk'ta yapılan operasyonda terör örgütüne ait paramotor ele geçirilmişti. MSB'nin açıklamasında "Pençe operasyonunda PKK terör örgütünden ele geçirilen malzemeler arasında, üs bölgelerine havadan saldırı maksatlı kullanılan paramotor da tespit edildi." denilmişti.

AĞAR: PARAMOTORLA İLK EYLEM DEĞİL

Terör ve güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, CNN Türk'te İskenderun'da güvenlik güçlerinde teröristlerin etkisiz hale getirildiği eylemde ortaya çıkan paramotor detayına ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Paramotorla yapılan eylemin PKK adına bir ilk olmadığını vurgulayan Ağar, terör örgütünün daha önceki paramotorlu saldırı girişimlerini anlattı. Ağar, bu eyleme devletin gösterdiği öneme dikkat çekerek teröristlerin paramotorla Amanoslara gelmesinin önceki eylemlere göre kritik farkını açıkladı.

Ağar şunları söyledi: 

"Gerek eylemin niyet ve maksadı, gerekse kullanmış olduğu teknik ve taktikler ve gerekse de Türkiye'nin şu an tutuşmuş olduğu jeopolitik mücadelede hasımlaşmış olduğumuz ülkelerin tutumlarıyla birleştirdiğimiz zaman oldukça kritik bir yeri olduğunu gösteriyor.

Paramotor meselesi son derece ilginç. Ama şunu belirtmekte fayda var. Paramotor PKK'nın Türkiye'ye karşı ilk defa kullanılan bir metod değil.

Daha önce, 17 Temmuz'da da paylaşmıştım. Haftanin bölgesinde bunla ilgili bir saldırı gerçekleştirmeye çalıştılar ama Mehmetçiğimizin uyanıklığı sayesinde havada 500 metre irtifadayken vurdular düşürdüler. Onların görüntülerini de ben paylaşmıştım.Daha önce Silopi'ye Şırnak'a bir takım paramotorla saldırı girişimleri olmuştu. Onlar da bertaraf edilmişti.

Burada özel olan şey şu: Menbiç'ten hareketle Amanoslara girmi girişimi.

Bunu iki farklı zaman aralığında yapmış olmaları son derece önem taşıyor. PKK bu tür yatırımları sonuç alıcı eylemlerde kullanmış olduğu değerli elemanlarına yapar.

Paramotor olayından hareketle sormamız gereken soru şu: Bunların niyet ve maksatları neydi?

Amanoslara hangi niyet ve maksatla sızdılar? Amanoslardan sonra nasıl bir eylem yapma maksat ve niyetleri vardı? Güvenlik güçlerimiz, istihbarat birimlerimiz bunu tersine mühendislik yöntemi ile deşifre edeceklerdir."