PKK’nın fonlama talimatı verdiği Amedspor ırkçılığı fırsata çevirme hedefinde

PKK’nın elabaşlarından Cemil Bayık’ın “para bulun” talimatıyla gündeme gelen Amedspor, Paris Saint Germain-Medipol Başakşehir maçında dördüncü hakeminin yardımcı antrenör Webo'ya ırkçı söylemde bulunmasını fırsata çevirmeye çalışıyor. 2014’de dönemin belediye başkanı HDP’li Kışanak’ın projesiyle isim değiştiren kulüp, 2016’da Ankaragücü maçında yaşanan olaylara ırkçılıkla ilişkilendirme çabası içerisinde.

PKK’nın fonlama talimatı verdiği Amedspor ırkçılığı fırsata çevirme hedefinde

VERYANSIN TV

Paris Saint Germain-Medipol Başakşehir maçında dördüncü hakeminin yardımcı antrenör Webo'ya ırkçı söylemde bulunmasına tepkiler büyüyor.

Twitter’dan ırkçılığa karşı #Notoracism etiketiyle kampanya başlatıldı. 

Bölücü terör örgütü PKK’nın “para bulun” talimatı verdiği Amedspor ise kampanyayı fırsata çevirmeye çalışıyor.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri sonrası Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olan Gülten Kışanak’ın o zamanki adı “Belediye Diski Spor” olan futbol takımının ismini Amedspor olarak değiştirmesiyle "proje" olarak anılan kulüp, 2016’da Ankaragücü maçında yaşanan olayları ırkçılıkla bağdaştırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Amedspor’un sosyal medya hesabı Twitter’dan “Notoracism” etiketi kullanılarak “Ankaragücü maçında yöneticilerimizi döven ve merdiven boşluklarından atanları UNUTMADIK. Bundan 5 yıl önce Amedspor'umuz Sivas'a gittiğinde otellerde yer verilmedi” paylaşımları yapıldı. 

Paylaşımlara Can Dündar’dan da destek gelmesi de dikkat çekti. 

Paylaşımlara yanıt veren bir sosyal medya kullanıcısı da “Bizim sizden 5 kat fazla Kürt kökenli taraftarımız vardır. Biz, sizin etnisitenizden değil tribünleri politize etmeye çalışmanızdan, jiletli futbolcularınızdan, deplasmana geldiğimizde tribünlere taş yağdırmanızdan, provokasyonlarınızdan rahatsızız.” ifadelerini kullandı.

CEMİL BAYIK AMEDSPOR İÇİN NE DEMİŞTİ?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu PKK’nın Amedspor için para bulmaya çalıştığını aktarmıştı:

Soylu şöyle konuşmuştu: 

“Kandil’in en son derdinin ne olduğunu biliyor musunuz? Söyleyeyim, Amedspor. Aman ne yapın, “Amedspor’a oradan buradan ayda 400-500 bin lira para bulun” diye bizatihi Cemil Bayık talimat gönderiyor. Terör örgütünün desteklediği bir siyasi parti. Terör örgütünün direk talimat verdiği bir spor kulübü. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle bir şey yapılabilir mi? Cemil Bayık, ‘Amedspor’a destek verin’ diye açık açık talimat gönderdi, duymayacak mıyız?”

AMEDSPOR’UN OYUNCUSU MEN EDİLMİŞTİ

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, Amedspor’un oyuncusu Deniz Naki'yi ömür boyu futboldan men etmişti.

TFF'den yapılan açıklamada, Deniz Naki'nin, ayrımcılık ve ideolojik propaganda nedeniyle 3 yıl 6 ay müsabakalardan men ve 273 bin lira para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Cezanın, 3 yılı aşması nedeniyle sürekli hak mahrumiyeti olarak uygulanacağı kaydedildi.