PKK'nın kaçırdığı çocukları için AİHM'e seslendiler

Diyarbakır'da 'evlat nöbeti' tutan aileler, Dünya İnsan Hakları Günü'nde HDP il binası önünde açıklama yaparak, küçük yaşta PKK tarafından kaçırılan çocuklarının haklarını sordu. 

PKK'nın kaçırdığı çocukları için AİHM'e seslendiler

Diyarbakır'da terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının bulunmasını isteyen 177 ailenin HDP binası önündeki oturma eylemi, 466'ncı günde de sürüyor. 

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle il binası önünde açıklama yapan aileler, küçük yaşta kaçırılan çocuklara dikkat çekti. Aileler adına açıklamayı, Hakkari'de 2016 yılında, 9 yaşındayken terör örgütü PKK tarafından kaçırılan kardeşi Hamza için evlat nöbeti tutan Aysun Adıyaman yaptı. HDP'nin kendi çocuklarını kaçırıp terör örgütüne teslim ettiğine değinen Adıyaman, AİHM'e de çağrıda bulunduğu açıklamasında şunları aktardı:

"465 gündür burada HDP il binası önünde evlat nöbeti tutmaktayız. Bu siyasi parti olan HDP, her alanda insan haklarından bahsetmekte ve insan haklarını savunmakta olduğunu dile getirmektedir. Fakat 9 yaşında, 12 yaşında, 15 yaşında, 16 yaşlarındaki çocuklar, asker, polis, hasta, engelli, kız- erkek ayrımı yapmaksızın halkın çocuklarını, özellikle de Kürt çocuklarını HDP denilen parti, taşeron, hain terör örgütüne kandırarak ve kaçırarak götürüp, para karşılığında satmaktadır. Peki, nerde bu partinin savunduğu insan hakları? Bu partinin savunduğu insan hakları, reşit olmayan, hasta, engelli, kız- erkek çocukları ailelerinin bağrından koparıp hain terör örgütüne satmak mıdır? Bunların savundukları insan hakları bu mudur? Diyarbakır anneleri olarak buradan HDP'ye sesleniyoruz; Sizin insan hakları savunuculuğunuz çocukları satmak mıdır? Bu anne babaların insan hakları yok mu? Kaçırılan çocukların insan hakları yok mudur? Bunu toplumun vicdanına sunuyoruz. Bir sözümüz de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne; Lütfen bu anne babaların bu haklı eylemlerini bu insan hakları gününde görmezden gelmeyin."