PKK’nın kalbine böyle girdiler…

Bugün, TSK'nın Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin'de ABD destekli terör örgütü YPG/PKK'nın varlığını sona erdirmek, hudutların güvenliğini sağlamak için başarıyla tamamladığı Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci yıldönümü. Afrin, 'terör örgütünün kalbi' olarak nitelendiriliyordu.

PKK’nın kalbine böyle girdiler…

20 Ocak 2018’de, Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehit düşen 72 Türk askeri anısına havalanan 72 savaş uçağı, aynı gün 17.00’de belirlenen terör hedeflerini bombalamaya başladı.

Zeytin Dalı Harekatı, zorlu arazi ve kış şartlarında, yıllardır Afrin’e mayın ve el yapımı patlayıcılar tuzaklayan 8 ila 10 bin teröriste karşı kararlılıkla yürütüldü. ABD’nin verdiği binlerce tır silah ve mühimmatlarla Mehmetçiğe direnmeye çalışan terör örgütü daha fazla dayanamadı. Afrin, PKK/YPG’nin Suriye’deki kalbi olarak görülüyordu.

Operasyon sürecinde Hatay ve Kilis bölgelerinde terör örgütü YPG/PKK’nın doğrudan cami, okul, hastane, lokanta ve konut gibi tamamen sivillerin yaşadığı yerlere yaptığı roketli saldırılarda toplam 7 sivil hayatını kaybetti, 124 sivil yaralandı.

HAREKATIN EN KRİTİK AŞAMASI

Harekatın en önemli ayağı, Şeran beldesindeki Burseya Dağı’nda, 28 Ocak’ta kontrolün sağlanması oldu.

Örgütün Suriye’deki Kandil’i Burseya Dağı’nda ele geçirilen kaya görünümlü mayın tuzaklarıyla ilgili güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, o mayınları daha önce bölgede IŞİD terör örgütünün kullandığını belirtti. Abdullah Ağar, “Aynı teknoloji, aynı işçilik, aynı malzeme, aynı patlayıcı, aynı akıl, aynı eğitim, aynı maksat, aynı patron” dedi.

Terör örgütü Afrin’de geniş bir yer altı tünelleri ve devasa beton bloklar inşa etmişti. Ağar, teröristlerin bu sığınakları destek almadan inşa edemeyeceklerine dikkati çekerek şunları söylemişti:

“Bunların temel karakteri yapılacak hava akınlarına ve topçu atışlarına karşı mukavim olmak üzere dizayn edilmiş. Toprakla örtmüş büyük bir çoğunluğunun üstünü yani hem gizliyor hem mukavemetini arttırıyor. Arkasında başka bir destek olduğu kesin bir askeri akıl almış şimdi bu askeri aklı kimin verdiği belli bir diğer tarafıyla buradaki tahkimatın yapılmasındaki mühendis aklı Almanlara ait. On binlerce ton beton Halep’teki çimento fabrikasından, beton fabrikasından geldi.”

Ağar onların da Fransızların kontrolünde olduğunu ve IŞİD’in kontrolündeyken bile çalışmaya devam ettiğini anlattı. Bu tür beton sığınakların bölgede ilk kez görülmediğinin de altını çizen Ağar şunları söyledi:

“Aslında bozgunun duvarları bunlar. ABD’nin bu topraklarda yaşatmış olduğu bozgunun en temel örneğidir. Bu duvarlar. Irak’taki işgali başlattıktan sonra kendi askerini korumak için bu tür alanlar oluşturdu.”

Operasyonda 1 Şubat 2018’de Bülbül belde merkezi, 3 Mart 2018’de Racu belde merkezi, 4 Mart’ta Şeyh Hadid belde merkezi, 6 Mart 2018’de Şeran beldesi ve 8 Mart 2018’de ise Cinderes belde merkezi YPG/PKK’lı teröristlerden temizlendi.

İlçe merkezinin kontrol altına alınmasıyla, TSK ilçedeki son belde olan Mabatlı merkezinin de aynı gün teröristlerden kurtarıldığını bildirdi.

Afrin ilçe merkezinin terörden temizlenmesiyle operasyon tamamlanarak 6 belde merkezi, 282 köy, 6 köy altı yerleşim, stratejik 23 dağ ve tepe, 1 baraj, 50 stratejik nokta TSK’nın kontrolüne girdi.

Arama ve tarama faaliyetlerinde YPG/PKK’ya ait üsler, hendekler, tuzakladığı mayın ve patlayıcılar tespit edilerek imha edildi.