PKK/PYD ABD’ye duacı: Daha fazla asker göndermeleri gerekiyor

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri’nin lideri Mazlum Abdi “ABD’nin buraya daha fazla asker göndermesi gerekiyor. Mevcut sayının iki katı kadar” ifadelerini kullandı.

PKK/PYD ABD’ye duacı: Daha fazla asker göndermeleri gerekiyor

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD/YPG’nin çatı örgütü Suriye Demokratik Güçleri’nin lideri Mazlum Abdi, Al Monitor’dan Amberin Zaman’a konuştu.

ABD’DEN DAHA FAZLA ASKER GÖNDERMESİNİ İSTEDİ

ABD’deki seçimler sonrasında yeni Başkan Biden’den övgü ile söz eden Mazlum Abdi, ABD’nin bölgeye daha fazla asker göndermesini istedi.

“Aslında bizim için yeni değiller. ABD ve koalisyon ile DAİŞ’e karşı mücadeleye birlikte başladığımızda bu ekip iktidardaydı zaten. Buradaki durumu biliyorlar, hakimler ve Rojava için daha gerçekçi bir politika izleyeceklerini düşünüyoruz” diyen Mazlum Abdi, “Öncelikle teröre karşı birlikte yürüttüğümüz bu savaşı birlikte bitirmeliyiz. DAİŞ’i hâlâ bir tehlike olarak görüyoruz. Rejim bölgesinde kampları var, sınırın doğusunda Irak çölünde de kampları var. Finansman sıkıntıları yok, para bulabiliyorlar, savaşçı bulma ve eğitme olanakları var ve her yere gönderebiliyorlar, sempatizanları var. Dolayısıyla ABD’nin buraya daha fazla asker göndermesi gerekiyor. Mevcut sayının iki katı kadar” dedi.

“ARABULUCU OLABİLİRİM”

Mazlum Abdi, Türkiye ile bölücü terör örgütü PKK arasında arabuluculuk yapabileceklerini öne sürerek, “Türkiye ile PKK arasında arabuluculuktan önce Türkiye ile kendi aramızdaki sorunları çözelim. Eğer gerçekten Türkiye ile Rojava üzerinde pozitif sonuçlar doğuran bir diyalog sağlarsak ve Türkiye mevcut politikalarında bir değişiklik yaparsa bu, Türkiye ile PKK arasındaki sorunu da pozitif şekilde etkiler. O hâlde biz de Türkiye ile PKK arasında sorunların çözülmesi noktasında elimizden gelen katkıda bulunuruz. Neden olmasın?” dedi.

Mazlum Abdi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yeni bir müdahale yapamayacağını da iddia ederek, “Kanımca, Türkiye’nin Rojava’ya askeri müdahalede bulunma ihtimali sıfır olmasa da oldukça azaldı” şeklinde konuştu.